AKNisalar’dan Şiddete Karşı ‘Sarı Eldiven’

AK Parti İstanbul Kadın Kolları üyeleri, ”sarı eldiven” giyerek İstiklal Caddesi’nde yaptıkları yürüyüşle kadına yönelik şiddeti protesto etti.

Galatasaray Lisesi önünde toplanan AK Parti İstanbul Kadın Kolları üyeleri, şiddetin yok olmasını temsilen ellerine ”sarı eldiven” giydi. Kadınlar, ”Kadına şiddete hayır” ve ”Kadına şiddeti kınıyoruz” sloganları atarak, Taksim Meydanı’na kadar yürüdü.

Kadınlara, aralarında Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın da bulunduğu bazı erkekler de ”Kadınlara şiddet uygulamayacağımıza söz veriyoruz” yazılı dövizleri taşıyarak destek verdi.

AK Parti İstanbul Kadın Kolları Başkanı Özlem Zengin Topal, gazetecilere yaptığı açıklamada, ”İstanbul’daki bütün kadın üyelerimiz ve katılan beyefendilerle ‘sarı eldiven’ giydik. ‘Sarı eldiven’ ile şiddeti hayatımızdan temizlemeyi, kaldırıp atmayı temsil etmek istiyoruz” dedi.

Bütün dünyada kadınların şiddete maruz kaldığını ifade eden kaydeden Topal, dünyadaki bütün kadınların şiddet yaşadığını bildiklerini söyledi.

Kadınlara karşı şiddet çok büyük ve orantısız olduğu için bağımsız bir başlık olarak değerlendirilmeyi fazlasıyla hak ettiğini belirten Topal, ”Bu anlamda çok yeni hukuki düzenlemeler var, ama hukukun hayata geçmesi için kişisel anlamda bir tetiklenmeye ihtiyaç var. Kadın, bir adım atmalı, derdini gerçek bir muhataba, valiliğe, savcıya, kaymakama, jandarmaya, emniyete hukuken yardım alacağı bir muhataba anlatmalı. Sonrasında da süreçleri takip etmeli, öncesinde de haklarını bilmeli, bilinçlenmeli. Şiddet önlenmeli ama daha sonrasında da koruma ve yeni bir hayata başlama konusunda da adım atmalıyız” diye konuştu.

Topal, 20 Mart’ta yürürlüğe giren aileyi ve kadını şiddetten korumaya dair kanunun bu konuda bir boşluk bırakmadığını dile getirerek, kadınları, şiddetten korunmak için hukukun şemsiyesi altına geçmeye davet etti.

Grup adına yapılan basın açıklamasında da kadına yönelik şiddetin hiç bir türünün kabul edilemeyeceği, şiddetin insan hakkı ihlali olduğu ve dünya kadınlarının ortak sorunu olduğu belirtildi.

Açıklamada, kadınların ”kadına yönelik şiddete sıfır tolerans” ilkesiyle omuz omuza hareket ettiği ve yarın, 24 ve 25 Kasım’da Taksim Meydanı’nda gönüllü avukatlar ve psikologlarla ”şiddet” konusunda sorulara ve sorunlara çözüm bulmak konusunda çalışılacağı anlatıldı.

Kaynak: AK Parti

Sen Özelsin! #AktifNisa