Sümeyye Erdoğan Yemen’de Okul Açtı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Yemen’de Uluslararası Yemen Türk Okulu’nun Sana Kompleksi’ni açtı. Yemen Başbakanı Muhammed Salem Basendva ile beraber katıldığı açılış töreninde konuşan Davutoğlu, okulun yapılmasına katkıda bulunan Konyalı işadamlarına teşekkür etti. “Yemen’de inşa ettiğiniz bu kampüs, Konya’da inşa edeceğiniz bir okul gibi değerlidir.” ifadelerini kullandı. “Şehitlerimizin kanı ne kadar aziz ve mübarek ise bu kampüsü inşa etmek için ter döken kardeşlerimizin teri de o derece aziz ve mübarektir.” diyen Davutoğlu, işadamlarından Yemen’de bir Türk üniversitesi açmalarını istedi. Yemen Başbakanı Basendva da “Okullarımızın Türk okulları ile aynı seviyeyi yakalamasını diliyorum.” dedi. Törene, Davutoğlu’nun eşi Sare Hanım ile Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan da katıldı.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, törendeki konuşmasında okulu yaptıran işadamlarına, Yemen’de görev yapan Türk öğretmenlere, okula çocuklarını gönderen velilere ve öğrencilere, Yemenli yetkililere ayrı ayrı seslendi. Türk öğretmenlere de teşekkür eden Dışişleri Bakanı, “Sizlere şükran borçluyuz. Buradaki öğretmen arkadaşlarınızla Yemen’in yeni nesline yaptığınız katkı dolayısıyla, hem Yemen hem Türkiye sizlere hep minnettar olacaktır. Türkiye’de yetiştirdiğiniz bir çocuk ile Yemen’deki yetiştirdiğiniz bir çocuk arasında hiçbir fark yoktur. Her ikisi de hem insanlık için hem iki ülke için hizmet edeceklerdir. Allah sizlerden de sizleri bu hayırlı yolculuğa yönlendiren büyüklerden de razı olsun.” diye konuştu.

Başbakan Basendva’nın bütün programlarını iptal ederek okul açılışına katılmasının kendileri için bir lütuf olduğunu dile getiren Davutoğlu, Basendva’ya teşekkür etti. Yüz yıl önce Türklerin dedelerinin Yemenlilerin özgürlüğü için kanlarını ve canlarını verdiklerini ifade eden Davutoğlu, ondan yüz sene sonra onların torunlarının bu sefer kan yerine ter dökerek bir okul açtıklarını ve Yemen’in geleceğini birlikte inşa etme iradesini gösterdiklerini kaydetti. Davutoğlu, “Şehitlerimizin kanı ne kadar aziz ve mübarek ise bu kampüsü Yemen’e inşa etmek için ter döken kardeşlerimizin teri de o derece aziz ve mübarektir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve 75 milyon Türk’ten bir mesaj getirdiğini ifade eden Davutoğlu, “Bu mesaj şu: Tarihte olduğu gibi biz bu zor günde de Yemenli kardeşlerimizin yanında olacağız. Yemen’in başarısını kendi başarımız, üzüntüsünü kendi üzüntümüz sayacağız.” sözlerini kullandı.

Başta Başbakan olmak üzere bütün Yemenli yetkililere Yemen’e hizmet için Türklere gösterdikleri yardımdan dolayı minnet borçlu olduklarını söyleyen Davutoğlu, bundan sonra da bu yardımları sürdüreceklerine inandıklarını kaydetti. Davutoğlu, “Her zorluğu aşacağız. Sizin kardeşleriniz Yemen’e geri döndü. Sizinle omuz omuzla çalışmak için. Geçmişte kan döken kardeşleriniz gibi ter dökmeye. İnşallah bu okullarda Türk-Yemen dostluğunu ebediyete taşıyacak nesiller yetişir.” dedi.

Davutoğlu, Türk şehitliğini ziyaret etti

Bakan Davutoğlu, Yemen’in başkenti Sana’daki Türk şehitliğini de ziyaret etti. Şehitliğe çelenk koymasının ardından yaptığı konuşmada Türklerin dünyanın birçok yerinde o toprakları kendi toprağı olarak görerek savaştığını, milletin onuru, izzeti ve insanlığın adaleti için toprağa düştüğünü belirten Davutoğlu, ziyaret ettiği her ülkede Türk şehitliklerini mutlaka ziyaret ettiğini söyledi. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) Sana’daki ofisinin açılışını da yapan Ahmet Davutoğlu, “Yemen’in istikrarı, refahı ve huzurunu, Türkiye’nin istikrarı, refahı ve huzuru olarak görüyoruz.” dedi. Davutoğlu, TİKA yetkililerinden bütün Yemen’i dolaşmalarını ve Yemen halkıyla birlikte projeleri yürütmelerini istedi.

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız…

Sen Özelsin! #AktifNisa