İyilik Elçisi ANGELina Jolie: Teşekkürler Türkiye

Angelina Jolie, Suriye’den kaçarak Türkiye’ye sığınanlara yardım ettiği için Türk halkına ve hükümetine teşekkür etti.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMYK) Özel Temsilcisi Angelina Jolie, Ankara Palas’ta basın toplantısı düzenledi.

Suriyelilere sınırlarını ve kalplerini açan Türk halkına son derece müteşekkir olduğunu ifade eden Jolie, kamplarda son derece iyi organize olunduğunu ve Türkiye’nin, Suriyelilere yardım edebilmek için elinden geleni yaptığını gördüğünü söyledi.

Çalışmaya devam edeceğim

Herkesin yaklaşan kış ile ilgili düşüncelerini kendisinin de paylaştığını belirten Jolie, şunları kaydetti: “Şiddet ve çatışma pek dineceğe benzemiyor ülkede. Sınırı geçerek diğer ülkelere sığınan insanların sayısı da giderek artıyor. Bu hepimiz için son derece önemli bir sorun. Birlikte çalışarak bu sorunu çözebileceğimize inanıyorum. Kimse soğuktan donmaz umarım. Çok korkunç zamanlar bunlar. Çalışmaya devam edeceğim. Bu insanlara yardım ettiği için size ve Türk hükümetine teşekkür ediyorum.”

Guterres: Hizmet kalitesi yüksek

Antonio Guterres de, yerinde gözlemleme fırsatını bulduğu kamplarda Türk hükümetinin sığınmacılar için sağladığı hizmet kalitesinin yüksek olduğunu belirterek, Türk hükümetinin sığınmacılar için çok büyük yatırım yaptığına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Gül, Guterres ve Jolie’yi kabul etti

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Guterres ve Angelina Jolie’yi, Çankaya Köşkü’nde kabul etti. Cumhurbaşkanlığı’nın internet sitesinde, kabule ilişkin bilgilere yer verildi.

Gül, Özel Temsilci Jolie’nin küresel düzeyde yerlerinden edilmiş insanlar için yaptıklarının tüm insanlık için ilham kaynağı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı Gül ayrıca, ”zor durumdaki insanlar için yaptıklarımız hepimizin insanlığa karşı borcunun gereği” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye, insani konularda küresel ortak

Antonio Guterres ise Türkiye’nin insani konulara ilgisinin Suriye ile sınırlı olmadığını çok iyi bildiklerini, esasen dünyanın dört bir yanındaki çalışmalarıyla kendileri için bu alanda son derece güvenilir küresel bir ortak haline geldiğini vurguladı.

Türkiye’nin yaptıklarını her yerde anlatacak

Özel Temsilcisi Jolie de Türkiye’nin Suriye halkına yönelik şeffaf, iyi niyetli ve cömert gayretlerinin kendi işini çok kolaylaştırdığını, Türk halkının misafirperverliği ve Suriye halkıyla güçlü dayanışması için derinden müteşekkir olduğunu belirterek, Türkiye’deki kamplarda gördüklerini gideceği her yerde çok iyi bir örnek olarak anlatacağını kaydetti.

Kaynak: AA

Sen Özelsin! #MeshurNisa