Anneler Çocukları ile Kitap Okuyor

Anneler Cocuklari ile Kitap OkuyorToplumda kitap okuma farkındalığı oluşturmak ve ebeveynlerin çocuklarına rol model olması amacıyla hazırlanan ‘Anne Benim İçin Benimle Oku’ projesiyle 4 bin çocuk ve 4 bin anne kitap okuyacak.

İstanbul Kalkınma Ajansı ve Bağcılar Belediyesi’nin birlikte finanse ettiği proje 9 ay sürecek. Farklı okullardan seçilecek öğrenciler ve anneleri, toplam 72 bin kitap okuyacak.

İstanbul Bağcılar’da, “Anne Benim İçin Benimle Oku” adı altında yeni bir proje daha hayata geçiyor. 554 bin 115 TL bütçeli projenin büyük bir bölümü İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından, geri kalan kısmı ise Bağcılar Belediyesi’nce karşılanıyor. Çocuklara okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla hazırlanan projeyle okul kütüphanelerindeki kitap sayısının da artırılması hedefleniyor. Ayrıca proje kapsamında Bağcılar’da faaliyet gösteren 80 eğitim kurumunda belirlenecek rehber öğretmenlere “Okuma zekâsı ve kişisel gelişim” konulu seminerler verilecek. Öğretmenlerin seminer dönemini tamamlamalarının ardından da Bağcılar’daki her okuldan 50 öğrenci seçilerek, annelerinin de dahil edileceği kitap okuma etkinliğine katılacak.

Anneler Cocuklari ile Kitap Okuyor 1Toplam 4 bin öğrenci ve 4 bin anne her ay ilk, orta veya lise dönemine hitap eden bir kitap olmak üzere 9 ay boyunca kitap okuyacak. Projeyi çok önemsediklerini belirten Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, böylece kitap okuma alışkanlığının tabana yayılmasının sağlanacağını kaydetti. Projenin tanıtımı için Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Bağcılar Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, İstanbul Kalkınma Ajansı Proje İzleme Uzmanı Gökhan Çoban ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız.

Kadınlar kitap okuyor

Bağcılar’da kadınlardan okuma grupları oluşturuldu. Önce kendi aralarında bir kitap belirleyen kadınlar, 20 gün boyunca bu kitabı okuyor ve daha sonra yeniden bir araya gelerek kitap üzerine konuşuyor.

Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi Kütüphanesi’nde bayanlara yönelik kitap okuma etkinlikleri gerçekleştiriliyor. 20’şer kişilik gruplar halinde gerçekleştirilen etkinlik kapsamında kadınlar kendi belirledikleri bir kitabı okuyor sonra bir araya gelerek kitap üzerine konuşuyor. Kadınlara kitap okuma alışkanlığı ve kütüphane kültürü oluşturmak için planlanan etkinlik yoğun ilgi görüyor.

Çalışmanın kendilerine özgüven kazandırdığını ifade eden kadınlar, zamanlarını daha verimli kullandıklarını düşünüyor. Daha çok “Kişisel gelişim”, “Aile içi iletişim” ve “Çocuk yetiştirme” üzerine kitaplarını tercih eden kadınlar, okuyacakları kitabı kendi aralarında belirliyor ve evlerinde 20 gün boyunca bu kitabı okuyor. Daha sonra Kültür Merkezi’nde bir araya gelen kadınlar burada kitap üzerine konuşuyor.

Toplumda okuma alışkanlığının artırılması gerektiğini ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Bu etkinliğimiz de kadınlarımıza okuma alışkanlığı kazandırmaya yönelik bir projemiz. Burada biz sadece kadınlarımızı teşvik ediyor ve onlara mekan sağlıyoruz. Hangi kitabı okuyacaklarına kendileri karar veriyor. Çocuğu olan kadınlarımızın katılmalarını sağlamak için de Merkezimizde küçük bir park oluşturduk” dedi.

Kaynak: Bağcılar Belediyesi

Sen Özelsin! #AnneNisa, #GencNisa, #OkurNisa