Hem Muhafazakar Hem Profesyonel: Aysha

Hem Muhafazakar Hem Profesyonel AyshaMuhafazakâr hayat tarzı dergilerine bir yenisi daha eklendi. Aysha Dergi’nin en önemli farkı, ekibinin yayıncılık tecrübesine sahip kişilerden oluşması. Derginin köşe yazarları arasında Ümit Meriç, Nevval Sevindi, Hasan Kaçan, Emel Acar gibi isimler de var.

1,5 yıl önce muhafazakâr kadınlara hitap eden ilk yaşam stili dergisi çıktığından bu yana sektörde hareketlilik yaşanıyor. Önce Âla, sonra Hesna, Enda, Şems-i Tûba, İkra derken bir anda patlama oldu. İçerikleri çok nitelikli değildi belki ama sektördeki açık çoğunun ayakta kalabilmesini kolaylaştırdı. ‘Dergicilik bitecek’ diyenler bir yana dursun, muhafazakâr kadın dergilerinin sayısı giderek artıyor. Dün itibarıyla raflarda yerini alan Aysha, zincirin son halkası…

Aysha, ismi itibarıyla diğer dergilere benzerlik gösterse de içerik olarak farklı olduğunu söyleyebiliriz. Aynı kulvardaki dergilerin pek çoğunun kadrosunda, yayıncılık geçmişi olanların sayısı yok denecek kadar az. Dolayısıyla uzun süredir faaliyet göstermelerine rağmen dergilerde hâlâ tashih hataları yapılıyor, güncellik yakalanamıyor ya da internetten derleme bilgiler verilebiliyor. Aysha’nın bu anlamdaki avantajı inkar edilemez. Dergi kadrosundaki isimlerin neredeyse tamamı yayıncı ya da moda tasarımı bölümünden ve iletişim fakültesinden mezun. Aysha Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hülya Özerdemli Akşam, Takvim, Tercüman gibi gazetelerde çalışmanın yanı sıra uzun bir süre Şamdan Plus’ın genel editörlüğünü yapmış. Kreatif Direktör Şerife Kurt da ulusal gazetelerde tecrübesi olan bir diğer isim. İmtiyaz Sahibi Pınar Küçükşabanoğlu, dergi fikir aşamasındayken bile ekip konusunda titizlik göstermek gerektiğinin farkında olduğunu söylüyor. Küçükşabanoğlu’nun amacı Aysha dergisinin yalnızca bir moda dergisi olmaması. Bu yüzden yayınlarını ‘yaşam ve stil dergisi’ olarak konumlandırmışlar. İçerik planlaması da bu çerçevede yapılmış.

Hem Muhafazakar Hem Profesyonel Aysha 1Konseptin ‘beyaz’ olarak belirlendiği ilk sayının kapağında Huzur Sokağı dizisinin başörtülü oyuncusu Sinem Öztürk var. Söyleşiler arasında da Öztürk’ün hem başörtülü moda çekimlerini hem de günlük hayattaki tarzını görebiliyorsunuz. Kültür-sanattan tarihe, sağlıktan moda ve stil önerilerine kadar pek çok yazının yer aldığı dergideki en dikkat çekici isim, Prof. Dr. Ümit Meriç. İlk sayı için ‘sosyolojik açıdan moda’ değerlendirmesi yapan Meriç, bundan sonraki sayılarda da farklı konularla dergiye katkı sağlayacak. Bu arada derginin içeriğinin onun süzgecinden geçtiğini söylemekte de fayda var.

Yine köşe yazarları arasında Nevval Sevindi, Dr. Ayşenur Kurtoğlu, Hasan Kaçan, Dr. Figen Es, Prof. Dr. Banu Çaycı, Dr. Şaban Kızıldağ, Nihal Subaş, Emel Acar, Ayşegül Tuncer Topal, Jülide Bozcu, Elif Sinmez gibi isimler var. İlk sayıda tasavvuf araştırmacısı Cemalnur Sargut’la da ‘Modern yaşama Müslüman’ın ne kadar dahil olması gerekir?’, ‘Kadının sosyal hayatta üstlendiği misyon ne olmalı?’ gibi sorulara cevap aranankeyifli bir söyleşi yapılmış. Huzur Sokağı dizisinin Necati’si Taylan Güner, iş kadını Sema Güral Sürmeli, moda tasarımcısı Atıl Kutoğlu ile güncel röportajlar da Aysha’da yer alıyor.

İlk sayıda 200 sayfa çıkarabilmeyi başaran Aysha ekibi, muhafazakâr ‘yaşam ve stil’ dergilerine yeni bir soluk getireceğe benziyor. Dergi sektöründeki kalitenin artmasının olumlu etkilerinin tekstile yansıyacağı da muhakkak. Umarız ciddi bir rekabet ortamı oluşur ve hem muhafazakâr dergicilik hem de tekstil sektörü gelişme sağlar.

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız.

Sen Özelsin! #OkurNisa