BakanNisa Şahin: “Bu Yüzyıl, Kadınların Yüzyılı Olacaktır”

”Cam Tavanın Ötesindeki Kadın Akademisyenler: Kazanımlar, Engeller, Fırsatlar” başlığıyla düzenlenen 3. Avrupalı Kadın Rektörler Toplantısı, İstanbul Teknik Üniversitesi Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Toplantının açılışında konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bilgi toplumunu iyi yönetmek, geçmişi iyi anlamak ve geleceğe iyi bir vizyon çizmek gerektiğini ifade ederek, her zaman bilgi toplumunu elinde tutanların yükselme dönemini yaşadığını, bilgiden uzaklaşanların ise küçülmeye ve yok olmaya başladığını anlattı.

Tarım ve sanayi devriminden bilgi toplumuna geçilmesinin kas gücünden kafa gücüne de geçişi sağladığını ifade eden Bakan Fatma  Şahin, ”Belki geçmişte kas gücünde erkeklerle yarışamadık, ama bugün kafa gücünde yarışıyoruz” dedi.

Kadınların kafa gücünde yarışınca liderlikte çok önemli artıları olduğunu belirten Bakan Şahin, ”Burada sosyal zekamızın yüksekliği, iletişime açık olma kabiliyetimizle yeni bir yüzyıla girdiğimizi düşünüyorum. Bu yüzyıl, kadınların yüzyılı olacaktır. Kadın liderlerin çoğaldığı bir yüzyıl olacaktır. Liderlik artık bireyselcilik, yalnızlık, tek başına yönetim anlayışından çıkmıştır. Liderlik takım ruhunu getirmek, takım ruhuyla yönetmeyi başarmaktır. Kadınlar, önümüzdeki yüzyılı yöneteceksek, geldiğimiz noktayı iyi analiz etmemiz gerekiyor” dedi.

Şahin, rakamlara bakıldığında zorun başarıldığının görüldüğünü, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlandığını dile getirerek, şöyle konuştu:

”Fırsat eşitliğini sağlamak olmazsa olmazımızdı. Ama gördüğümüz başka bir gerçek var ki, her kademede okutmanlıkta yüzde 60 ile başlayan oran, yardımcı doçentliğe gelindiğinde yüzde 35’lere, doçentliğe gelince yüzde 30’lara ve profesörlüğe gelince biraz daha düşmektedir. 160 üniversitede yalnızca 9 kadın rektörün olması denizi nasıl geçtiğimizi, zoru nasıl başardığımızı ve derede nasıl boğulduğumuzu ve piramidin üstündeki süreci nasıl yönetemediğimizi de bize göstermektedir. AB standartlarını yakalayacaksak, kabinede tek kadın bakanın olmadığı bir Türkiye istiyorsak, kamuda, bürokraside, her alanda fırsat eşitliğinin yaşandığı bir Türkiye istiyorsak, önce üniversitelerde bunu başarmamız gerekiyor. Bunun için önce ‘yapabilirlik öz güvenini’ yükseltmemiz gerekiyor. ‘Ben dekan olabilirim’, ‘Ben rektör olabilirim’, ‘Ben bakan olabilirim, ‘Ben başbakan olabilirim’ azim ve kararlılığını göstermemiz gerekiyor”.

Bakan Şahin, hiçbir başarının tesadüf olmadığını, mücadele verilmesi gerektiğini söyledi.

Rektör seçiminde 50 aday içinde bir kadının rektör olma olasılığının çok düşük olduğunu belirten Şahin, ”Bir yarışa girilecekse 50’sinin içinde en az 20’sinin kadın olması gerekiyor. Bunu başaramazsak, bu sayıları yükseltemezsek, insani gelişmişlik seviyesinde gerilerde kalırız. Kadın rektörlerin, valililerin, bakanların sayısını artırmak cam tavanları kırmaktan geçiyor’‘ dedi.

Kaynak: ASPB

Sen Özelsin! #AktifNisa, #UzmanNisa