Bol Kesim Tesettür ile Ferah Bir Yaz

Özellikle örtülüyseniz hem Kuran-ı Kerim’de tarif edildiği gibi giyinmek hem sıcakla baş etmek hem de şık olmak kolay olmayabiliyor. Fakat bu yaz alternatifler oldukça fazla. Kumaşlar çok daha hafif ve yaza uyumlu. Bluz modası tamemen kıştan yaza taşındı. Yazlık bluzlarda ise modeller geçmişe nazaran oldukça bol. Bu yaz ne renk giyinirseniz giyinin ama bol ve dökümlü bir şeyler alın. Yazı konforlu ve tarz bir şekilde geçirmek için ideal olabilir.

Dünya modasına baktığımızda da özellikle tarz sahibi şehirli kadına hitap eden markaların kıyafetlerde bol kesimlere fazlasıyla yer verdiğini görmek mümkün. Desenlerin az kullanıldığı bu koleksiyonlarda pastel tonlar ve beyaz hakimiyeti öne çıkıyor. Chloe, Celine, Acne gibi moda evlerinin yaz koleksiyonlarında, bol kesim diğer ismiyle ‘oversized’ tasarımlar başı çekiyor. Kışın bol ceketlerle gündeme gelen Stella McCartney de akımın öncüsü isimlerden. Diğer tasarımcılardan farklı olarak McCartney, bol kesimi uygularken sıra dışı bir çözüm sunuyor. Hazırladığı pantolon bluz takım kıyafetler pijama havasında. İşin garibi, bu tuhaf ve kafa karıştıran akım çoktan benimsenmiş. Ünlü isimler, davetlerde bu bol pijamamsı kıyafetlerle boy gösteriyor.

Hızlı moda markalarının da gözünden kaçmayan bol giyim akımı; yazlık hırkalardan file trikolara, eteklerden gömlek elbiselere kadar geniş bir yelpazeye yayılmış. Örtülü kadına hitap eden markaların da koleksiyonlarında bu yaz hem bol bol kesim hem şık tasarımlar yer alıyor. Aker Giyim renkleri ve kesimleriyle beğenilecek bol tunikler, bluzlar hazırlamış. Kumaşları da rahat. Kayra Giyim de bol kesimli ürünlere koleksiyonunda yer veren markalar arasında.

Bol bluzları uzun eteklerle kullanmak bu yaz en çok öne çıkacak kombinasyonlardan. Eğer tek renk giyiyorsanız ve tarzınıza biraz hareket katmak isterseniz kemer ya da takı, çanta gibi aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca elbiseler de rahat ve ferah. Eğer iş günlerinde kullanmak isterseniz vatkasız yazlık ceketlerle bir arada kullanabilirsiniz. Bol giyim kıyafetlerde öne çıkan temel ürünler bluzlar ve gömlekler. Özellikle gömlek tunikler uzun pileli eteklerle şık duruyor. Son birkaç yıldır pantolonlar gereğinden fazla dardı. Fakat bu sefer, podyumlarda kullanılan yazlık pantolonların bol olduğunu görüyoruz. Akım şimdiden kot markalarına da sıçramış. Uzun zamandan sonra bu yaz koleksiyonlarda bol kesimlere yer veriyorlar.

Bir kravatımız eksikti!

Geçtiğimiz kış öne çıkan bir akım vardı. Modanın ‘maskülen’ dediği, kadınların erkekler gibi giydirildiği bir tarzdı bu. Hatırlarsanız, kadın mankenler papyonlu smokinlerle podyumda boy gösteriyordu. Bu yaz özellikle 30’lar 50’ler modası hakim olduğu için maskülen tasarımlar varsa da fazla ön planda değil. Fakat bu sefer de bu modası geçen akım başka hallerde kendini göstermeye başladı. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada gördüğüm şal eşarba uygun papyon tasarımı bu anlamda şaşırtıcı bir örnekti. Moda deseniz moda dünyasında demode oldu bile, başörtüye yakışıyor deseniz o hiç değil. Ama belli ki taliplisi çok. Öne çıkan bir başka akım ise kravat ve başörtüsünü bir arada kullanmak. Tesettür giyim için koleksiyon hazırlayan bir markanın katalog çekimlerinde yer alan kravatlı kombinasyon bir kez daha şaşkına çevirdi beni. Açıkçası, yeni çözümler adına yeni denemeler yapılması güzel ama özellikle maskülen temaların tesettür giyime çok yakıştığı söylenemez. Tezatlar moda dünyasında, tasarımın gücünü vurgulamak için kullanılan bir yöntem ama tesettüre hitap eden kıyafetlerde tezat stiller bazen zorlama ve rüküş olabiliyor.

Kaynak: Zaman

Sen Özelsin! #HanimNisa