Ey Nisalar! Hayatı İmar Edin!

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Türkiye Diyanet Vakfı Kadın, Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) tarafından düzenlenen ve Prof. Dr. Saadettin Ökten’in konuk olduğu “Medeniyet Üzerine Düşünceler” başlıklı konferansa katıldı.

Dışişleri Bakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun da izlediği konferansın açılış konuşması yapan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, dini anlayışların medeniyet üretmede önemli bir etken olduğunu dile getirdi. İslam bilginlerinin “Allah sizi yerden yarattı ve sizden yeryüzünü imar etmenizi istedi.” ayetinden bir tasavvuf ve ahlak felsefesi yanında bir medeniyet tasavvuru inşa ettiklerine değinen Başkan Görmez “Varlık anlayışımız, insana bakışımız, kâinat tasavvurumuz, kadın anlayışımız, bütün bunlar aynı zamanda medeniyet konumuzun önemli alt başlıklarıdır.” dedi.  Din, Medine ve medeniyet kelimelerinin aynı kökten geldiğine işaret ederek, “Din, tabiatı itibariyle medeniyetler üretir, medeniyetler oluşturur.” diyen Başkan Görmez, şöyle devam etti:

“Medeniyetler oluşturan ve medeniyet üretemeyen din anlayışları vardır. Bizim medeniyet havzamızda sahip olduğumuz din anlayışı, medeniyetler üretebilen bir anlayıştır. İşte o anlayışı geliştirebilmek için hepimizin büyük çabalar göstermesi gerekiyor.”

“İnsan gönül dünyasını imar edemezse, yeryüzünü de imar edemez”

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, medeniyet ve yeryüzünü imar konusunda kadın ve erkeğin birlikte hareket etmesi gerektiğini de dile getirdi. Tevrat’ın Yaratılış bölümünde ‘Allah, erkeği yerden, hatunu erden halk etti (yarattı)’ şeklinde bir ayet bulunduğuna işaret eden Başkan Görmez, “Ben Kur’an-ı Kerim’in bu anlayışı değiştirdiğini düşünenlerdenim.” diye konuştu. Başkan Görmez, sözlerine şöyle devam etti:

“Kur’an hatunun tüm himmetini ere sarf etmesini istemiyor. Hatunun erkekle birlikte yeryüzünü imar etmesini istiyor. Erkeğin de kadının da tıpkı ayet-i kerime’de geçtiği gibi, ‘Mümin erkekler ve mümine kadınlar birbirlerinin velileridirler. Birlikte marufu emrederler, birlikte münkeri nehyederler.’ En başta okuduğum ayet-i kerime de cinsiyet ayrımcılığı yapmadan kadına ve erkeğe birlikte yeryüzünü imar etme görevini veriyor. Tevrat’ta bu görev tanziminde yeryüzünün imarı erkeklere, erkeklerin imarı da kadınlara veriliyor. Bu anlayışı, İslam geleneği içerisinde de devam ettiren geleneklerin varlığından haberdarız. Ancak benim Kur’an ve Hz. Peygamberin hadislerinde yaptığım okumalarımdan anladığım, Cenab-ı Hakkın, her iki cinse yeryüzünü birlikte imar etme görevini verdiği yönündedir. Elbette insan gönül dünyasını imar edemezse, yeryüzünü de imar edemez.  Kendi kalbini, kendi gönlünü imar edemeyen insanların yeryüzünü imar etmeleri, umrana varmaları, medeniyet kurmaları mümkün değildir. Ancak bunu erkekler ve kadınlar birlikte yapacaklar. Peygamberimizin (SAS) Medine’yi kadınlar ve erkekler için açık bir üniversiteye dönüştürmesi örneğinde olduğu gibi kadınların ve erkeklerin, birbirlerini ve yeryüzünü birlikte imar etmekle mükellef olduğunu düşünüyorum.”

Konferansa Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Türkiye Diyanet Vakfı KAGEM Müdürü Hicret Kiraz Toprak, KAGEM’de hizmet veren görevliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kaynak: DiB

Sen Özelsin! #MuminNisa