BaşNisa Erdoğan Gençleri Umreye Teşvik Etti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) Ümraniye’de, adı Başbakan Erdoğan tarafından önerilen, Şule Yüksel Şenler Kız Öğrenci Yurdu’nun açılış törenine katıldı.

Törende konuşan Emine Erdoğan, TÜRGEV’in 1996’dan önce İstanbul Eğitim ve Gençliğe Hizmet Vakfı adıyla hizmet verdiğini, bu yıldan itibaren adını Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı olarak değiştirip, vizyonunu genişlettiğini, hedeflerini büyüttüğünü anlattı.

Emine Erdoğan, açılışı yapılan yurda Şule Yüksel Şenler’in adının verilmesini ”büyük bir kadirşinaslık” olarak gördüğünü ifade ederek, şöyle devam etti:

”Akranlarına ve kendilerinden sonra gelenlere rol modeli olan nadide şahsiyetler kolay yetişmiyor. Şule Yüksel Şenler Hanımefendi, duruşuyla, mücadelesiyle, kararlılığıyla, bizim neslimiz için dikenler ortasında açan gül gibiydi. Şule Yüksel Şenler Hanımefendi, inancı doğrultusunda bir hayat yaşamaya, bu hayat biçiminin müdafaasına ömrünü adama erdemini gösteren nadide bir şahsiyettir. Bu dirayet, bu mücadele azmi, bu samimiyet maalesef çok sık karşılaştığımız bir durum değil. İnandığı dava uğrunda çile çekmeyi, mihnet değil şeref bilen bir anlayışla çevresini aydınlatabilmek, çevresine örnek olmak gerçekten her türlü takdirin ötesinde, şerefli bir duruştur. Bu mücadele içinde zorbalıkla karşılaşsa dahi, sevgiyi, şefkati, nezaketi elden bırakmamak ise aynı şekilde saygıyı hak eden bir özelliktir. Şule Yüksel Şenler Hanımefendi işte bunların hepsini temsil eden, hepsini kişiliğinde buluşturan, hepsini kalbine sığdırabilen bir dava kadınıdır.”

Şule Yüksel Şenler de Başbakan Erdoğan, Emine Erdoğan ve yurdun yapımında emeği geçenlere teşekkür ederken, ”Allah razı olsun diyorum. Vefatımdan önce böyle bir bahtiyarlığı hediye ettikleri için son derece duyguluyum” dedi.

Bu arada, Emine Erdoğan açılış törenine, aynı zamanda TÜRGEV Yönetim Kurulu Üyesi olan kızı Esra Albayrak ile birlikte katıldı. Emine Erdoğan, Şule Yüksel Şenler’in konuşması sırasında gözyaşlarını tutamadı.

Programda konuşmasında gençleri umreye teşvik eden Emine Erdoğan, “Vakfımız vizyonunu genişletip hedeflerini büyüttü. Vakfımız bünyesindeki yedi yurtla öğrencilerimizin eğitim hayatını güvenle sürdürmesini sağlamıştır. TÜRGEV sadece barınma ihtiyacı sağlamıyor onların dimağlarını gönüllerini de zenginleştiriyor. Vakfımız düzenlediği kompozisyon yarışmasında dereceye girenleri Umre ile ödüllendiriyor bunun için vakıf yöneticilerini kutluyorum” dedi.

Erdoğan hayırseverleri TÜRGEV’e bağış yapmaya davet ederken öğrencilere seslenerek, “aileniz ve sevdiklerinizle birlikte ülkemizinde sizlerin enerjisine birikimine ihtiyacı var. Sizlerin sahip olduğu eğitim imkanlarının geçmişte aynı mücadeleyi vermiş büyüklerinizle mukayese edilemeyecek kadar ileri düzeyde olduğunu hatırlatmak isterim. İnşallah yakın bir zamanda liseden sonra arzu eden her öğrencimiz yüksek öğretim imkanını da elde edecektir inşaallah” diye konuştu.

Yurdun yapımında katkısı bulunan Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Emine Erdoğan ve okula ismi verilen yazar Şule Yüksel Şenler’e tablo hediye etti. Yeni açılan yurtta kalacak kız öğrenciler Emine Erdoğan ve Şule Yüksel Şenler’e yoğun ilgi gösterdi.

Kaynak: AA & Haber7

Sen Özelsin! #AktifNisa, #UmreviNisa