Lezzetli Tesettür Butik: Hilal-Candan Oğuzkan

Erenköy’deki ‘Design by Hilal Oğuzkan’ adlı butiğin vitrinini görenler bir daha bakıyor. Zira bir köşesinde pasta ve kekler diğer yanda renk renk elbiseler… ‘Hem pastane hem butik’ konseptini hayata geçiren iki elti, Candan ve Hilal Oğuzkan ilgiden memnun.

Vitrinin bir yanında renk renk pastalar, kurabiyeler diğer tarafında alabildiğine şık gece elbiseleri ve tunikler. Gözleriniz sizi yanıltmıyor. Erenköy’de ilk bakışta butik mi pastane mi pek anlaşılmayan bir mağaza Hilal Hanım’ınki. Ta ki ‘Design by Hilal Oğuzkan’ tabelasını görene dek. Hilal Hanım henüz birkaç ay önce açtığı butiğinde dekolte kıyafetleri tercih etmeyen kadınlar için günlük ve abiye kıyafetler tasarlıyor, eltisi Candan Oğuzkan ise ev yapımı pasta ve makaronlar…

Anneanne mirası dikiş tutkusu

Hilal Hanım hep dikiş dikilen bir evde bu konuda son derece maharetli anneannesiyle büyüdüğünü anlatıyor. Onun bu merakı bir kuşak atlayıp torununa ulaşmış. Daha o zamanlardan dikişe heves ediyormuş Hilal Hanım. Lise yıllarına geldiğinde kendi kıyafetlerini dikmeye ve tasarlamaya başlamış bile. Sonraki rotası Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarım Bölümü olmuş. Örtü sorunundan dolayı bere taktığı o yıllarda da kendi kıyafetlerini tasarlamaya devam etmiş. Diktiği kıyafetler tesettürlü arkadaşları kadar hocaları tarafından da beğeniliyormuş. Hatta kendisinden ‘şık hanım’ diye bahsedilir olmuş okulda. Eşi de tekstil işiyle uğraşan iki çocuk annesi Hilal Hanım, okulu bitirince eşinin şirketinde çalışmış bir dönem. Sonra 5 yıl evinde devam etmiş dikiş ve tasarım işine. Yaklaşık 2 ay önce de Erenköy’deki mağazasını açmış.

Fransız filolojisi okudu, pastacı oldu

Oğuzkan’ın eltisi Candan Hanım ise Hacettepe Fransız Filolojisi’nde okurken evlenip eğitimini yarıda bırakmış. İstanbul’a yerleştiklerinde eskiden beri ilgi alanı olan mutfağa yönelmiş. Onu cezbeden özellikle tatlılar. Ancak, yemesi değil yapması zevk veriyor ona. Her öğrendiği tarife “Kendimden ne katabilirim?” diye yaklaştığını anlatıyor Candan Hanım. Önce eşe dosta mini kupkek ve pastalar yapmaya başlamış, ardından satmaya. Biri pasta diğeri kıyafet tasarlamaya meraklı iki elti, aynı dükkânda buluşuvermişler.

“O vitrindekiler sabun mu?”

‘Design by Hilal Oğuzkan’ın vitrini hayli renkli. Zira bir eltinin kıyafetleri diğer eltinin pasta ve kekleriyle buluşuyor aynı mekânda. Görenler ilk bakışta pastaları dekor sanıp çok beğeniyormuş. Hatta içeri kadar girip ‘O vitrindekiler sabun mu?’ diye soran bile varmış. Hilal Hanım butiğindeki sadelikten taviz vermeden tasarladığı gece kıyafetleri, günlük tunik, elbise, etek ve takımların daha kapalı giyinmeyi seven hanımlara hitap ettiğini söylüyor. Favorisiyse çizgili desenler ve hafif kumaşlar. Bir de kişiye özel dikim seçeneği var. Çok iyi anlaştıklarını anlatan eltilerin eşleri de kendileri gibi ortak. Beyler başlarda butik fikrine pek sıcak bakmasalar da kadının fendi şimdilik onları yenmiş gibi. İkilinin pastane butik birlikteliği özellikle evlilik hazırlığındaki genç hanımların işini kolaylaştıracağa benziyor. Zira nişan kıyafetini Hilal, pastalarını Candan Hanım’a tasarlatan müşterileri bile var.

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız…

Sen Özelsin! #HanimNisa