Esra Arslangilay ile Fotoğraf, Moda Ve Sarı Kağıtlar

Gördük, merak ettik, tanıştık, sorduk ve tanıştıralım dedik:) Esra Arslangilay ile birlikte sizin için sohbet ettik…

esra-aslangilay-photography-fotograflari-tesetturlu-sari-kagitlar-karikaturler

G: İlk olarak Esra Arslangilay kimdir?
Esra Hanım: İzmir-Karşıyaka’da yaşıyorum. 22 yaşındayım. 4 kişilik, huzur dolu aile bireylerim sayesinde hayal gücü hayli geniş olarak büyüdüm. İlkokul zamanlarımda resim öğretmeni olmak isterdim ve lisede ise gazeteci olmak.

G: Peki ne oldu da fotoğrafçı olmaya karar verdiniz?
Esra Hanım: Liseden sonra resim çizmeyi bırakmıştım. Ama fotoğraf çekme isteğim daha da arttı. Telefonumun kamerasından terfi edip, soluğu yeni edindiğim fotoğraf makinesinde aldım ve ailemin, çevremin gözüyle onların fotoğrafçısı oldum.

G: Nasıl geliştirdiniz kendinizi? Fotoğraf çekmenin püf noktalarını nasıl yakaladınız?
Esra Hanım: Herhangi bir eğitimim yok, kurcalamayı severim ve araştırmayı. Sonuç olarak araştırdım, uyguladım ve geliştirdim.

G: Esasen Esra Arslangilay “sarı kâğıtlar” ile ilgi odağı olmadı mı? Nedir sarı kâğıtlar?
Esra Hanım: Sarı kağıtlar; gerçek çekilen bir fotoğrafın üzerine sanki o karenin içindeymiş gibi çizdiğim karikatürler ile birleştirdiğimde meydana çıkan resimler.

G: Nasıl düşündünüz bunu? İlk fikir nasıl oluştu?
Esra Hanım: İlk çizimim mandallarda asılı bir kız ile bir oğlanın kavuşmasıydı. O çizimimi yapmadan önce de artık resmi özlediğimi anladım ve şimdiki hobim olan fotoğrafçılıkla resmi birleştirmek istedim.

G: İlham kaynağınız ne oldu?
Esra Hanım: Küçüklükten resme olan ilgim çok yoğundu. İlham kaynağım, “küçüklüğüm” diyebiliriz. Resmi epeydir yapmıyordum. Birgün elime kalem alıp 2 tane Cin Ali çizerek fotoğrafladım.

G: Türkiye’de sarı kağıtlar bir ilk mi?
Esra Hanım: Ben bu işi yapan bir kişi daha biliyorum. Ben Heine. Daha profesyonel çalışmaları var.

G: Neden sarı? Mavi, yeşil,pembe.. değil?
Esra Hanım: Neden sarı? diye çok soru alıyorum. Özel bir nedeni yok aslında. Alışveriş merkezinde abim için alıp almamakta uzun süreli kararsızlık yaşadığım, sonra ”amaan canım” deyip aldığım sarı sayfalı bir defter. İki sayfası hibe edilip dolapta terkedilmiş, kullanmaya kıyamadığım, abimin olduğu içinse pek yanaşamadığım sarı sayfalı defterden bir gün, bir yaprakta olsa koparmayı başardım ve sonrasında hep sarı olarak devam ettim. Esasen önceden planlanmamış bir durumdu…

G: Fotoğrafçılıktan modaya uzanalım. Öncelikle sarı kağıtlarda olduğu gibi yaka ve papyonlarda da marka olmak yolunda ilerliyorsunuz. Siz mi tasarlıyorsunuz?
Esra Hanım: Teşekkür ederim. Tasarımlar bana ait. İşlemeleri tek tek annem ile beraber işliyoruz.

G: Ne zaman başladınız işlemeye?
Esra Hanım: Yaka tasarımlarıma 2012’nin Ağustos ayında başladım. O zamana kadar hiç elime iğne boncuk almamıştım.

G: Zorlandınız mı?
Esra Hanım: İlk yakamı  1 haftada bitirmiştim. Kendime şaşırmıştım.

G: Yaka ve papyonlarınızdan almak isteyenler hangi butiklerden ve hangi internet sitesinden edinebilirler? Facebook’ta nereden takip etmeliler?

Esra Hanım: EsraArslangilayiTakipEt isimli sayfamdan yaka ve papyon tasarımlarımı, EsraArslangilayPhotography isimli sayfamdan ise fotoğraflarımı takip edebilir, inceleyebilir ve benimle iletişime geçebilirler. Özel tasarım yaka ve papyonlarımı; Ankara’da Pile Butik ve Bursa’da İlknur Karaca Modaevi’nden alabilirler. Tüm modeller olmasa da örnek işlemelere bakabilirler.

G: Bir fotoğrafçı olarak fotoğrafçılığın, bir model olarak modelliğin ve bir tasarımcı olarak modanın püf noktaları; inceliklerinden azıcık da olsa  bahseder misiniz?
Esra Hanım: Fotoğrafçılık benim en büyük tutkum ve daha çok bu yolda ilerlemek istiyordum ki sonradan sarı kağıtlar ve yaka ve papyon tasarımlarına başladım. Şimdi 3’ü bir çizgide ilerliyorum. Hepsi içinde ortak olarak dile getirdiğim cümle ”Her zaman daha farklı bir şey bulmalıyım” oluyor. Modelliğe de gelirsek; aslında model değilim; sadece tasarımcı arkadaşlarımın cicilerini tanıtıyorum.

G: Kendinizi bu 3 yolda geliştirmek adına ne gibi adımlar atacaksınız?
Esra Hanım: Sarı kağıtlarımı, fotoğraflarımı ve tasarımlarımı sergileyebileceğim bir mekan istiyorum ilerde.

G: İnşallah olur Esra Hanım ve biz de misafiriniz oluruz:) Son olarak Darunnisa.com u incelediniz mi? Nasıl buluyorsunuz?
Esra Hanım: İnşallah o zaman gelince muhakkak beklerim:-) Darunnisa.com’u inceledim ve çok beğendim. Tüm konu ve röportajları zaman olsa okumak istiyor insan.

G: Röportaj için teşekkür ederiz Sevgili Esra Hanım. Sizi tanıdığımıza memnun olduk:)
Esra Hanım: Ben de çok memnun oldum Gül Hanım. Sayfanıza ve size başarılar, çok güzel ve iyi iş çıkartıyorsunuz. Allah’a emanet olun. Tüm okurlara selamlar…

Sen Özelsin! #YazarNisa