#FirstNisa Gül Ağrı’da Çocuklara Sevgi Dağıttı

Cumhuriyet tarihi boyunca ilk kez sivil bir cumhurbaşkanı ağırlayan Ağrı’lılar, çiçeklerle karşıladığı Gül’e yoğun sevgi gösterisinde bulundu. Bu ilgiyi karşılıksız bırakmayan Gül, yol boyunca vatandaşlarla uzun süre sohbet etti. Eşi FirstNisa Hayrünnisa Hanım ise aracını durdurarak, kendisine el sallayan yaşlı bir kadınla yakından ilgilendi. Ziyarette bulunduğu Vali Ali Yerlikaya, “Cumhuriyet tarihi boyunca ilimize gelen ilk sivil cumhurbaşkanısınız. Bu ziyaretinizden dolayı Ağrı halkının teşekkürlerini size iletiyorum.” dedi.

Ağrı, Cumhuriyet tarihi boyunca dün ilk kez sivil bir cumhurbaşkanı ağırladı. Eşi Hayrünnisa Hanım ile birlikte kenti ziyaret eden Cumhurbaşkanı Gül, gül ve karanfillerle karşılandı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi FirstNisa Hayrünnisa Gül, Ağrı Sevgi Evleri’nde çocuklarla bir araya geldi. Gül, daha sonra, geçen yıl Diyarbakır’ın Silvan ilçesi kırsalında 13 askerin şehit olduğu çatışmada şehit düşen Jandarma Er Vefa Çelik’in ailesini ziyaret etti.

Ağrı Sevgi Evleri’ne gelişinde FirstNisa Hayrünnisa Gül’ü, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürü Metin Ürgün ve diğer ilgililer karşıladı. 0-12 yaşları arasında 36 çocuğun kaldığı yuva ve çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi alan Hayrünnisa Gül, 0-8 yaş arasındaki çocukların kaldığı bölümü gezerek, çocuklarla yakından ilgilendi. Daha sonra 8-12 yaş grubundaki çocukların kaldığı bölüme geçen FirstNisa Hayrünnisa Gül, çocuklarla bir süre sohbet etti ve yaşam alanlarını inceledi. Gül, çeşitli hediyeler verdiği çocukların kendisi için hazırladıkları gösteriyi de izledi.

Hayrünnisa Gül daha sonra, 14 Temmuz 2011’de Diyarbakır’ın Silvan ilçesi kırsalında çıkan ve 13 askerin şehit olduğu çatışmada hayatını kaybeden Jandarma Er Vefa Çelik’in ailesini ziyaret etti. FirstNisa Hayrünnisa Gül burada Çelik’in anne babası ve kardeşleriyle görüştü.

Şehit ailesinin evinden ayrıldıktan sonra yolda kendisine el sallayan yaşlı bir kadını gören FirstNisa Hayrünnisa Gül, konvoyu durdurarak arabadan indi. Yaşlı kadınla bir süre sohbet eden FirstNisa Gül, yetkililerden aktarılan sorunlarla ilgilenilmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eşi FirstNisa Hayrünnisa Gül ile Ağrı Valisi Ali Yerlikaya’nın onurlarına verdiği yemeğe katıldı.

Gül, Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Sosyal Tesisleri’nde yemeğin verildiği salona gelişinde eşi FirstNisa Hayrünnisa Gül ile şehit ve gazi yakınlarının masalarına giderek onlarla tokalaştı.

Ağrılılardan gördüğü ilgiyi, sevgiyi ve muhabbeti yemeğe katılanlara aktaran Gül, şunları kaydetti:

”Hepsi bu ülkenin en değerli ve aziz vatandaşlarıdır. Memleketimiz çok büyüktür. Her vilayetin kendine has özellikleri var. Allah beni Kayseri’de, sizi Ağrı’da yarattı. Bunlar bizim elimizde değil, ama hepimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin asil vatandaşlarıyız, eşitiz. Birbirimizin arasında fark yoktur. Birbirimizi anlamamız lazım. Ben kendimi Ağrılıların yerine koymam, öyle düşünmem lazım. Ağrılıların da kendilerini Kayserililerin yerine koyması lazım. O zaman bu memleketin iyiliği ve zenginliği için ne kadar çok çalışmamız gerektiğini anlayacağız.”

Kaynak: AA

Sen Özelsin! #AktifNisa, #MeshurNisa