Çeyizler de Nostaljik Dizilerden Etkileniyor

Evlenecek çiftleri saran ev düzme telaşı esnasında alışıldık adreslerden farklı alternatifler de var. Galata’daki ikinci el eşya dükkanları da bunlardan biri. 60’lı yıllardan kalma koltuklar, minder ve sandalyeler evlerine nostaljik bir hava katmak isteyenlerin gözdesi.

Düğün sezonu çoktan açıldı, mobilyacılar, beyaz eşyacılar ev aksesuarları satan mağazalar müstakbel gelin ve damatlarla dolup taşmakta. Ancak kimileri var ki düğün alışverişi için bunlar yerine, ikinci el eşya satan mağazaları tercih ediyor. Üstelik öyle ihtiyaçtan filan da değil, ‘ruhu olan eşyalar’a meraktan. Galata’daki Plusone adlı dükkân da ikinci el eşya meraklısı gelin adaylarının uğrak yeri. Dükkânın hikâyesi biraz karışık. Ancak sosyoloji okuyan tur rehberi Janset Bilgin ile matematik eğitimi alıp bir teknoloji devinde genel müdür yardımcılığı yapan Hakan Çetinkaya’nın kendileri gibi ortak olan eski eşya merakı yatıyor temelinde.

Anne yadigârı 150 yıllık mızıka

Plusone’un ortaklarından Janset Bilgin sosyoloji eğitimi alsa da küçüklüğünden beri eskiye olan merakı onu bambaşka bir sektöre çekmiş. Arkeolojik gezilerde tur rehberliği yapan Bilgin, gezdiği yerlerden hem ilham hem de yüzlerce farklı doğal taş toplamış. Yaklaşık 15 yıldır tasarladığı takılar tamamen el işçiliğinin ürünü. Azeri takı ustası Ramiz Hüseyinoğlu’ndan ders alan Bilgin üç yıl önce bir atölye açmış. Ancak kalbinin bir köşesinde hep var olan eski eşya tutkusu hiç rahat bırakmamış onu. Çerkez olan Bilgin’in antikacı Ermeni bir aile dostunun ölüm döşeğindeki annesine hediye ettiği 150 yıllık Çerkez mızıkasından doktor babasının daktilosu ve mikroskobuna kadar birçok aile yadigârı halen duruyor evinde. Kendisi gibi tur rehberliği yapan Hakan Çetinkaya’yla karşılaştığında yeniden canlanıvermiş eskiye olan bu tutkusu. Takı atölyesini kapatıp hem eski eşyalar hem de el yapımı takılarını satabileceği Plusone’ı açmışlar birkaç hafta önce.

At kılı, hurma lifi, kaz tüyünden mobilyalar

Hakan Çetinkaya’nın mobilya tutkusu çocukluğundan geliyor. Öyle ki bir teknoloji firmasında genel müdür yardımcılığı bile bu hevesini öldürmemiş. Taban tabana zıt iki işi birden yürütüyor şimdilerde. Teknoloji firmasında sürekli değişen, yenilenen ürünlerin satışını artırmaya çalışırken, Plusone’da eski eşyaları yeniden kullanıma hazırlıyor ortağıyla birlikte. Janset Bilgin, İstanbul dışında yaşayan akrabalarının da bu iş için seferber olduğunu anlatıyor. Kendi deyimleriyle “insanların kurtulmak istedikleri eskileri” kimi zaman evlerinden, kimi zaman eskicilerden topluyorlar. Hakan Bey ve Janset Hanım eski eşyaları ilk gördüklerinde neye dönüşeceğini “budur” diyerek tahmin ettiklerini anlatıyor. Eskiden at kılı, hurma lifi, kaz tüyü gibi maddelerle doldurulan mobilyalar elden geçiriliyor, iskeleti tamir edilip kumaşları yeniden döşeniyor.

Gelinin halasından ikinci el koltuk…

Eski eşya meraklılarının arasında hatırı sayılır miktarda gelin adayı var. Ancak burada takımdan ziyade evin havasını değiştirecek, puf, minder, koltuk, masa, sandalye, vazo, ayna gibi tek parçalar mevcut. Öyle takım halinde satılmıyor yani. Zaten parçaların yeniden işlenmesi hayli zor. At kılı, hurma lifi, kaz tüyü gibi hammaddeleri bulmanın güçlüğü bir yana eski eşyaların dilinden anlayan ustaları bulmak da neredeyse imkânsız Hakan Çetinkaya’nın anlattığına göre. Komple salon takımı vaat edemeseler de, alacağınız pufun ya da bir tekli koltuğun yalnızca sizin evinizde olacağının garantisini veriyorlar. Yakında evlenecek çiftler için hediye çeki uygulamasına da geçecekler. Davetlilerin gelinle damada altın yerine takacakları bu çekle, yeni evli çift diledikleri ikinci el parçayı alabilecek.

Kaynak: Zaman

Sen Özelsin! #GelinNisa