Hasırdan Ayakkabı ve Çanta Olur mu?

Son yıllarda modanın gündeminde doğallığa dönüş var. Hasır ürünler, bu övgünün bir ürünü olarak vitrinlerde bolca göze çarpıyor. Aslında hasır her zaman hayatımızda vardı ve herkesin ulaşabileceği ucuzluktaydı. Artık lüks sınıfında.

Modaevleri birkaç sezondur ama özellikle de 2012 yazında etnik temalı koleksiyonlarıyla öne çıkıyor. Desenler, kumaş seçimleri ve modeller sizi uzak bir seyahatin parçası haline getirmeye çalışıyor. Bazen Afrika savanalarına düşüyor yolunuz, bazen bir Kızılderili kabile toplantısına, bazen de Ortadoğu’da bir çöl kahvesine.

Koleksiyonlar hazırlanırken geçmiş yıllardan farklı olarak sadece kıyafetler tasarlanmıyor, her şey bir bütün halinde ele alınıyor. Ayakkabısından çantasına, kolyesinden küpesine kadar… Bu etnik ve doğal olma hali, 2012’de zirveye çıkıyor. Boyama tekniklerinden, kumaşların işlenme biçimine kadar her şey ruhuna uygun tasarlanıp geliyor önümüze. Hasır ürünler de hayatımızda fazlasıyla yer almaya hazır. Aslında hasır her zaman vardı. Yaz denince ilk akla gelen hasır çantalarınıza yeniden bakmanın tam zamanı. Bir hasır sevgisi sarmış vitrinleri ki sormayın. Etnik desenli uzun elbiselere ve pijama pantolonlara hasır ayakkabılar ve çantalar eşlik ediyor. Açıkçası özellikle Afrika dokusunu vurgulayan koleksiyonlara hasır ürünler oldukça yakışmış.

Ofis kıyafetleriyle uyumlu

Hasır hemen herkesin ulaşabileceği ürünlerdendir. Birçok insanın dolabında kendine yer bulabilir. Tatili hatırlatan bu güzel malzeme 2012’de lükse bulaştı. Özellikle çantalarda ve ayakkabılarda bol bol kullanılmışlar. Tatil çantası olarak bildiğimiz hasır çantalar, tasarım eseri elbiselerle bir arada. Ayrıca renklerin göz alıcı etkisini hasırın sadeliği ile dengeleyen bir çabayı da görmek mümkün. Dahası normalde şehir hayatından çok tatil günlerine yakıştırdığımız hasır tasarımlar artık şehirli kadınların baş tacı. Onları ofis kıyafetleri ile uyumlu hale getiren modaevleri hasırın kullanım alanını da genişletmiş durumdalar. Özellikle ayakkabılar bu konuya iyi ayak uyduruyor.

Rafya hasır değildir

Hasır demişken son yılların öne çıkan malzemesi rafyadan bahsetmemek olmaz. Tasarımlarda kullanımına bakınca onu hasırla karıştırmak çok kolay. Hatta çoğumuz onu hasır sanıyoruz. Rafya bir çeşit palmiye ağacı. Tropikal iklimleri seven rafya, Afrika ve Madagaskar’da yetişiyor. Brezilya palmiyesi olarak da bilinen ağaç, en uzun yapraklı bitkiler arasında. Yaprakları kuruduktan sonra toplanıyor. Çok çeşitli yerlerde kullanılan rafya yapraklarının en önemli özelliği sağlam olmaları. Hasır gibi örülerek tasarıma dönüşen rafyaları, ev eşyalarından çantaya ve ayakkabıya kadar her yerde görmek mümkün.

Bu yıl Dolce&Gabbana bol desenli elbiselerini rafya çantalarla tamamlamış, bazen kendi doğal rengiyle bazen de turkuvaz, kırmızı, siyah gibi renklerle görüyoruz çantaları. Desen zenginliği ile tanıdığımız Prada da bazen büyük bazen de cüzdan boy çantaları özel örgü teknikleriyle kullananlardan. Valentino’dan Tory Bruch’a hemen her koleksiyonda rafya örgü çantalar kendine fazlasıyla yer buluyor. Hasırdan daha parlak olması da rafyaları modacıların gözdesi yapmış.

Bu yıl hem hasır hem de rafyanın kullanıldığı tasarımlar eskiye nazaran oldukça şıklar. Bunda malzemelerin kullanım şekli de dikkat çekiyor. Birçok marka, hasırları deri malzemelerle iç içe kullanmış. Özellikle renkli, neon tonlardaki deri malzemeler hemen göze çarpıyor. Ayrıca eskiden sadece büyük kullanılan hasır çantalar artık her boyda tasarlanıyor. Özellikle uzun saplı ve kutu gibi örülmüş olanlar en çok tercih edilenler. Örgü biçimlerinde de değişiklikler var. Modaya yön veren modaevlerinden çıkan hasır tasarımlarda çok farklı örgü teknikleri kullanılmış. Deriler, boncuklar ve hasırlar iç içe geçiyor.

Bazı çantalar da ise hasır kullanılarak yılan derisinden yapılmış etkisi oluşturulmuş. Renk konusunda da yer yer daha doğal tonlar seçilirken birçok markada birkaç farklı renkte hasır kullanılıyor. Görmeye alışık olmadığımız renkleri hasır çantalarda bulabiliyorsunuz. Sonuç olarak dolapların mütevazı hasır çantaları gösterişin eseri oluyor bu yaz.

Ayakkabıları da esir aldı

Hasırların en çok görüldüğü ürünlerden biri de ayakkabılar. Bu yaz özellikle her yeri dolgu topuklar sarmış durumda. Dolgu topukları ise hasırlar sarmış. Ayakkabıların sadece topuklarında değil tabanlarında da hasır var. Dolgu topuklar hasır konusunda öne çıksa da babetler ve tabii ki yazın alamet-i farikası espadriller de es geçilmemiş. Erkekler için tasarlanana espadrillerde bile hasıra rastlıyoruz. Erkek giyiminde hasır espadrilleri keten ve vatkasız ceketler tamamlıyor. Ayakkabılarda da rafya kullanıldığını görüyoruz. Özellikle renkli tabanlarda.

Kaynak: Zaman

Sen Özelsin! #HanimNisa