Başörtümü Takarım Sporumu Yaparım

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın, kadın sporcuların sicil lisans işlemlerinde uygulanan başörtülü fotoğraf yasağı ile ilgili çalışmaları sonuç verdi. Başörtülüleri sporcuları mağdur eden bu yasak resmi gazetede yayınlanarak tarihe karıştı.

Başörtülü spor yapılıp yapılamayacağı ile ilgili gündeme gelen tartışmalar son buldu. Yapılan değişiklikler sonucunda başörtülü spor yapmak isteyenlerin önündeki başı açık resim verme engeli kalktı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, bayan sporcuların sicil lisans işlemlerinde uygulanan başörtülü fotoğraf yasağı ile ilgili çalışmaları sonuç verdi. Spor lisansları için kullanılan 1982 yılında yürürlüğe giren “Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelikte belirtilen özelliklere uygun olmak şartıyla” maddesi değişti. Başörtülüleri mağdur eden bu yasak Resmî Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle tarihe karıştı. Eski mevzuata göre spor federasyonlarının lisans işlemlerinin 6. maddesinin b fıkrasına göre bayan sporcular için yer alan “16/7/1982 tarihli ve 8/5105 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlüğe giren kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan personelin kılık ve kıyafetine dair yönetmelikte belirtilen özelliklere uygun olmak şartıyla kulüp lisansı için 3 adet, ferdî sporcular için 2 adet fotoğraf.” maddesi değiştirildi. Yeni düzenlemeye göre b fıkrası “Kulüp lisansı için 3 adet, ferdî sporcular için 2 adet vesikalık fotoğraf.” şeklinde düzenlendi. Bu değişiklikle spor yapmak isteyen başörtülü sporcuların lisans problemleri de çözülmüş oldu.

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız…

Sen Özelsin! #SaglamNisa