Çanta Kadının İç Dünyasını Dışa Yansıtır

Sokağa çıkarken yanınıza alacağınız ilk şey nedir? Anahtar mı, cüzdan mı, kimlik mi? Peki ya telefon? Seçim zor! İşte bu yüzden çantalarımızı yanımızdan hiç ayıramıyoruz.

En mühim eşyalarımızı bir çırpıda toparlayıveriyor bu nesneler. Ve sırf bu nedenle yüzlerce çanta modeli, binlerce renk ve deseni var. Bazı çantalar kadınlar tarafından çok sevildiğinden klasikleşmiş bile. Bu çantalardan alacağımız zaman şeklini tarif edebiliyoruz ama isimleri genellikle İngilizce kökenli olduğu ya da yabancı bir markayla özdeşleştiği için adlarını çoğu zaman bilmiyoruz. Her gün kullandığınız çantaları yakından tanımak istiyorsanız işte size çanta sözlüğü…

Debriyaj/portföy: Vintage modasıyla birlikte yeniden hayatımıza giren portföyleri diğer çantalardan ayıran özellik sapsız ve elde taşınıyor olmaları. Daha çok clutch ismiyle anılan bu çantaların sapı olmadığından elinizle kavramak zorundasınız, yani kavrama, debriyaj anlamına gelen çantaların clutch kelimesiyle özdeşleşmesi pek garip sayılmaz. Gece kıyafetlerine portföylerden daha fazla yakışan bir çanta modeli daha olmadığını söylemek yanlış olmaz. Fakat bu sezon büyük ebatlarda portföylerin hayatımıza girmesiyle günlük hayattaki kullanımına da sıklıkla rastlıyoruz.

Hobo: Genellikle tek saplı, hilal şeklindeki çantalar hobo olarak tanımlanıyor. Aslında hobo 19. yüzyılın Amerika’sında evsizlere verilen bir isim. Sokaklarda yaşayan insanların eşyalarını omuzlarında tuttukları bir sopanın ucuna astıkları bohçalarda taşıması ve bu bohçaların hilal şeklindeki görünümü hobo çantaların ilham kaynağı. Genellikle yumuşak malzemelerden yapılan bu sarkık çantalar rahat ve kullanışlı olduğundan günlük hayatın ve salaş giyinmeyi sevenlerin vazgeçilmezi.

Bowling: Her markanın koleksiyonunda klasikleşmiş bir bowling çanta muhakkak vardır. Hatta genellikle üzerlerinde markanın eşit aralıklarla çok sayıda monogramı yer alır. Sert yapılı, silindir şeklinde, orta boylarda ama içi oldukça geniş bu çantalar oldukça şık ve kullanışlı.

Küçük omuz çantaları bu yazın favorisi

Çok sık kullandığımız başka çanta modelleri de var. Küçük omuz çantaları mesela. Bu yazın favorileri arasında. İnce, uzun bir zincirle omuza asılan bu çantaların binlerce çeşidi üretildiği için özel bir gecede ya da hafta sonu gezisinde kullanabilirsiniz. Mini çantalar da el kadar boyutlarıyla dikkat çekenler arasında. Yalnızca cüzdan işlevi gören bu çantaları Bottega Veneta, Chloe gibi markalar koleksiyonları arasına dâhil etti. Çok kullandığımız bir diğer çanta modeli ise valiz çantalar. Valiz dediğimize bakmayın, clutch boyutunda olanları bile var. Nostaljik bavullardan ilham alınarak tasarlandıkları için bu adla anılıyorlar. Prada’nın 2012 sonbahar-kış koleksiyonunda karşımıza çıkacak valiz çantaları bu kış fazlasıyla göreceğiz.

Katlanır: ‘Yaygın kullanımı fold over olan katlanır çantaları, üstte bulunan ufak sapından ya elde taşıyor ya da katlayıp yan orta kısmındaki uzun sapıyla omzunuza asabiliyorsunuz. Bu sezon katlanır çantaların çok moda olduğunu söyleyemeyiz. Ama portföy tarzı, küçük katlanır çantalara Chloe, Michael Kors gibi markalar bileği saran saplar tasarlamış. Bunlar bizce önümüzdeki sezon en sık göreceğimiz modeller arasında olacak.

Bileklik: Bileklik çantaların iç hacmi yalnızca telefon anahtarlık ve cüzdan taşımaya müsait. Bu yüzden onlara mini gece çantaları diyebiliriz. Ama bu çantalara bileklik denilmesinin asıl sebebi sağ yanlarından uzanan ince sapların bileğe geçirilerek kullanılması. Bu sezon Gucci, Bottega Veneta, Burberry gibi markalarda wristlet’lere sıklıkla rastlıyoruz. Bileklikler modası hiç geçmeyecek çantalar arasında.

Kemer tipi çanta: Bel çantalarının yeni versiyonu kemer tipi çantalar. Kemer görünümünde olması için genellikle deriden üretiliyorlar. Belde çok büyük bir çanta hoş durmayacağından ultra mini olmaları kaçınılmaz. Tıpkı bileklik çantalar gibi yalnızca anahtarlık, cüzdan ve telefon taşınabilir. Michael Kors’un yaz sezonunda birçok modeli bulunan bu çantaların kış günlerinde kullanımı zor. Montun üzerinde çok kaba durur, içine giydiğinizde ise dışa potluk yapar. Bu yüzden yazın keyfini çıkarın.

Satchel: The Cambridge Satchel Company markasının üretmesiyle meşhur olan, postacı ya da okul çantaları da denen satchel’ler çok kısa bir süre içinde özellikle gençler arasında fenomen haline geldi. Bu yüzden YSL, Louis Vuitton, Burberry, Versace gibi dünya markaları da dâhil bütün markaların koleksiyonlarında satchel’lere rastlıyoruz. Daha çok öğrencilerin eşya taşıma amaçlı kullandığı bu çantaların tipik özelliği dikdörtgen olmalarının yanı sıra ön yüzünde iki metal toka bulunması ve omuza asılı kullanılmaları.

Tote: Tote için klasik bir taşıma çantası diyebiliriz. Büyük ebatlı ve dikdörtgen görünümlüler. Üst kısımlarında ise kısa bir kulpları bulunuyor. Aslında 17 yüzyıla kadar uzanan tote kelimesi o dönemlerde taşımak anlamında kullanılıyormuş. 19. yüzyıla gelindiğinde taşıma çantalarıyla tote kelimesi özdeşleşiyor. Yumuşak kumaşlardan yapılan toteler daha çok plajlarda tercih edilirken ünlü tasarımcıların bu çantaları yeniden tasarlamasıyla günlük hayatımızda da sıklıkla kullanıyoruz.

Kaynak: Zaman

Sen Özelsin! #HanimNisa