‘Kadınsız Demokrasi ve Kalkınma Olmaz’

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadına seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıl dönümü dolayısıyla Crowne Plaza’da düzenlenen, ”Siyasal Karar Alma Mekanizmalarında Kadın Temsili” konulu panele katıldı.

Böyle anlamlı bir günde bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Fatma Şahin; ”Kadınsız demokrasi olmaz, kadınsız hukuk olmaz, kadınsız kalkınma olmaz” dedi.

78 yıl önce kazanılan hakkın o günün dünyası ve Türkiye’si için çok önemli olduğunu belirten Şahin, bu hakkın kadınlar tarafından alındığını, Kurtuluş Savaşı’nda erkeklerle verdikleri mücadele sonrasında kadınların sesinin duyulduğunu söyledi.

Kadınların Meclis’te temsil oranının şu anda yüzde 14,4 olduğunu dile getiren Bakan Şahin, bu oranın yeterli olmadığını ancak önemli bir eşik noktasının aşılmasını sağladığını vurguladı.

Bilimsel olarak bir cinsin temsil edilmesi için mutlaka yüzde 30 oranının yakalanmasının gerekliliğini vurgulayan Şahin, ”Gelinen noktada bütün partilerimizin verdiği mücadeleyle yeni bir geleceğe doğru ümitle gittiğimizi görüyoruz” diye konuştu.

”Erkeklere de hiçbir şey gümüş tepsi içinde sunulmuyor”

Şahin, kadınlara fırsat eşitliği sağlanması ve ekonomik olarak güçlendirilmesinin gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: ”Kadınların toplumda kendileriyle ilgili, kendi kararlarıyla ilgili, toplumun sorunlarıyla ilgili söz sahibi olacak şekilde bilgili ve donanımlı hale gelmesi lazım. Bu alanda kadın erkek hepiniz yaşıyorsunuz. Hangi parti olursa olsun, sonuçta herkes kendi içinde büyük rekabet içinde. Erkeklere de hiçbir şey gümüş tepsi içinde sunulmuyor. Büyük bir rekabet var. Bu alanda hareket edecekseniz, gidecekseniz bu rekabeti yönetmek zorundasınız. O yüzden de bilgili, donanımlı ve dirençli olmak zorundayız.”

Anadolu’daki kız çocuklarının daha fazla rol modele ihtiyaç duyduğunu belirten Bakan Şahin, ”Siyaset, hizmet etme alanının en temel noktası. Karar alma mekanizması. Karar alma mekanizmasında yalnızca erkeklerin oturduğu ve kadın bakış açısının olmadığı karar, karar olamıyor, ayağı yere basmıyor ve belli bir süre sonra yolda hatalar veriyor. Mutlaka karar alma mekanizmasına iki bakış açısını koymamız gerekiyor. Bu, bir takım oyunu” dedi.

Kadınların siyaset konusunda çok hazır olduğunu dile getiren Şahin, ”Zaten sabırlı, zaten insanı seviyor, iletişime çok açık. Takım çalışmasına müsait biraz duygusallığımız var ama onu yönetmemiz lazım. O önemli bir şey, duygusallığı dengede tutmazsak terse dönüyor, bu da tecrübeyle sabit” ifadesini kullandı.

Şahin, kadınların siyasete girmesine, evlerinden çıkmasının önemine değinerek, sivil toplum ve sendikalarda kadın – erkeklerin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ”Kadınsız demokrasi olmaz, kadınsız hukuk olmaz, kadınsız kalkınma olmaz. Bu mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: ASPB

Sen Özelsin! #AktifNisa