Nisaların Tercihi Makosen mi Babet mi?

Ayakkabılar her sezon olduğu gibi bu sezon da renkli. 2012 yaz sezonunun yeni akımı, modanın ‘loafer’ dediği topuksuz makosen ayakkabılar.

Son birkaç sezondur yazlık ayakkabılarda topuklar oldukça ön planda. Kural 2012 sezonunda da bozulmuyor ve çok farklı topuk çeşitleriyle karşılaşıyoruz. Topuk boyları sanki giderek yükseliyor. Ne kadar sağlıklı ve rahat olduğu tartışmalı olan bu ayakkabılar, kadınların gündeminden düşmüyor. Özellikle platform topuklar son yılların gözdesi. Bu yıl yüksek platform topuklar yerini dolgu topuklarla paylaşıyor. Mantarından hasırına birçok dolgu topuklu model şimdiden vitrinleri hakimiyeti altına almış. Bu ayakkabılar renk ve desenleri ile de kendine yeni bir alan açmayı başarıyor.

‘Ben topuklu istemem’ diyenlerin tercihi genelde babettir. Fakat topuklu ayakkabı istilasından kaçmak isteyenlere de, babetten de sıkılanlara da makosenler yeni bir kapı açıyor. Ayaklarım yere bassın diyor ve kıyafetlerinizi güncellemek istiyorsanız makosenler iyi bir fikir olabilir. Kışın kendini gösteren akım, yazın çok daha renkli, zengin modellerle karşımızda.

Yaz sezonunun öne çıkan birçok akımını da makosenlerde görmekmümkün. Örneğin çizgili modeller, çiçek desenler, hasır örgüler, püskül detaylar, parlak renkler, süet deriler, pırıltılı tasarımlar en çok öne çıkanlar. Moda dünyasında daha çok pantolonların altına tercih edilen modeli daha şık kılan ise eteklerle bir arada kullanmak. Uzun kloş eteklerle ya da yazın favorisi pilise uzun eteklerle kullanıldığında çok daha zarif duruyorlar. Eğer iş hayatında kullanmayı düşünüyorsanız vatkasız blazer ceketlerle tarzınızı tamamlayabilirsiniz.

Erkekler de giyiyor

Makosen ayakkabıları erkekler de seviyor. Klasik giyinme akımı son yıllarda erkek giyimde kendini hissettirirken makosenler de akımın yayılmasına yardımcı oluyor. Lüks markaların erkek giyim koleksiyonlarında en çok dikkat çeken aksesuar olan makosen ayakkabılar hızla mağazalarda da yerini alıyor. Safari etkisiyle süet modeller göze çarparken, deri örgü dokulu modeller de dikkat çeken diğer bir tasarım. Hafta sonu koton pantolonlarla bir arada kullanılacak model iş hayatında kumaş pantolonlara 50’li yılların şıklığını katıyor. Erkek pantolonlarının bu yaz paçası hafif kıvrık. Böylece ayakkabılar daha çok görünüyor. Makosenler bu tarza oldukça uygun. Özellikle tatil günlerinde.

Sen Özelsin! #HanimNisa