Kâbe’deki Osmanlı Revakları Yıkılıyor mu?

Hac döneminin sona ermesinin hemen ardından Mescid-i haram ve çevresinde genişletme çalışmaları başladı. Kabe’nin tavaf alanı içerisinde altın oluğun da bulunduğu Hicr-i İsmail’in karşısındaki bir bölüm kapatılarak ikinci kattan itibaren sütunları sökme işlemlerine başlandı.

Safa ve Merve bölgesinin Kabe girişinin kapatılması üzerine tavaf alanından Merve’ye küçük bir bölümden geçiş yapılabiliyor. Müezzin mahfilinin hemen altı da ibadete kapatılarak, dev vinçler aracılığıyla çalışmalar büyük bir hız ile devam ediyor.

Kabe’de tavaf alanında inşaat çalışmalarından dolayı ciddi bir sıkıntı yaşanmadığı gözleniyor. Özellikle öğle ve ikindi namazlarının arasında yaklaşık 100 kişi tavaf yapabiliyor.

Yeni yapılacak düzenlemelerle, tavaf alanından say alanına direk giriş yapılabilecek ve tavaf yapmak isteyenler izdiham olmadan kolayca tavaf alanına gelebilecekler. Düzenlemeyle saatte yaklaşık 40 bin kişinin tavaf yapabilmesi bekleniyor.

Kabe’nin kuzeydoğu bölgesinde dev vinçlerin yerleştirilmesi ile başlayan genişletme çalışmalarında, ilk etapta Kabe içerisindeki Safa kapısı ve güvenlik birimlerinin bulunduğu odalara yakın yerlerde planlamalar yapılıyor. Tavaf alanı namaz kılınan diğer bölgelerden tamamı ile ayrılacak ve Kabe’ye doğrudan, katlardan giriş yapılabilecek. Düzenlenecek olan giriş çıkışlar maksimum seviyede kolaylaştırılacak.

Şu anda Kabe’de saatte 28 bin kişi tavaf yapabilirken, genişletme çalışmaları ile bu sayının 40 bin kişiye çıkarılması planlanıyor.

Kaynak: AA

Sen Özelsin! #UmreviNisa