Güzellik Güneşi ‘Mihri’ ile Helalinden Güzellik!

Değerli Nisa Kardeşlerim,

Sizlerin ilgi alanlarına yönelik araştırmalar yapmaya devam ediyoruz. Moda ve fotoğrafçılıktan sonra sırada kozmetik var elbette…

Sizler için helal kozmetik alanında bir araştırmaya girdik ve helal kozmetikte öncü isim olmaya aday Mihri İstanbul Kozmetik’ le tanıştık ve Mihri Kozmetik Ürün Uzmanı Bedia Hanım ile hoş ve faydalı bir ropörtaj yaptık. İstifade etmeniz temennisiyle…

mihri-helal-kozmetik-guzellik-bakim-urunleri

G:  Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız? Mesleğiniz nedir? Mihri Kozmetikteki vazifeniz?
Mihri: Adım Bedia Yaşar. Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunuyum.  Mihri Kozmetik’de Ürün Uzmanı olarak görev yapmaktayım.

G: Mihri Kozmetikte ne kadar süredir çalışıyorsunuz Bedia Hanım?
Mihri: 2012 Eylül ayında Mihri Kozmetik ekibi’ne katıldım. 

G: Biz helal kozmetik alanında bir marka arayışına girdik ve Mihriyi bulduk. Mihri helal kozmetikte Türkiye’de şuan kaçıncı sırada?
Mihri: Türkiye’de helal kozmetik yeni bir alan, gıdalarda helal kavramı daha yeni tartışılmaya konuşulmaya başlanıldı, belki yeni yeni idrak ediliyor, kozmetikte ise kapısı yeni açıldı. Türkiye’de kozmetik konusunda Helal sertifikası alan bir kaç firma daha var.  Mihri şu sıradadır diye bir nitelendirmemiz yok şimdilik. Ama diğer firmalar ile farklarımız var. Bizim hedefimiz, kalitemiz ve üretimimiz ile Türkiye’nin gururu olmak.

mihri-helal-kozmetik-guzellik-bakim-urunleri-sac-sampuani

G: Nedir veya nelerdir sizin farklarınız?
Mihri: Mihri Kozmetik, hem dermokozmetik hem de helal kozmetik olarak iki önemli özelliğe sahiptir. Dermokozmetik diyoruz çünkü ürünlerimiz, cilt problemlerine yardımcı ürünlerdir, güvenli olarak formülize edilirler,  güçlü ve güvenilir etken maddeler içerirler ve  cildin alt katmanlarına(canlı hücre katmanları) inmesini sağlayacak teknolojilerle üretilirler. Helal Kozmetik diyoruz çünkü içerisinde İslami yaşama aykırı olmayan  ve insan sağlığına zarar vermeyen maddeler içerirler.Mihri Kozmetik yerli bir markadır. Kendi üretim tesisimizde üretim yapmaktayız. Mihri İstanbul markasının sahibi EGE TEKNOLOJİ’nin arkasında 28 yıla aşkın süredir faaliyet gösteren ve Türkiye Kimya Sektöründe lider konuma ulaşmış 6 yıldan bu yana da kozmetik sektöründe üretici firma olarak hizmet veren DEREN KİMYA A.Ş. vardır.

G: Peki ” helal” kavramı üzerinde bu kadar duruyor olmamız, su soruyu doğuruyor, bugüne kadar kullandıklarımız haram mıydı?
Mihri: İşte bu konu ince bir konu. Biz diğerleri haram diye tabir kullanmıyoruz, kullanmakta olmaz zaten. Biz içeriğimizde insan sağlığına zarar veren paraben, petrokimyasal madde ya da İslami yaşama aykırı olan alkol, cenin, plesanta veya hayvansal katkı maddesi (domuz vs. elde edilen maddeler) kullanmıyoruz, tamamen bitkisel kökenli hammaddeler kullanıyoruz. Ayrıca üretim aşamasında hiçbir sakıncalı maddeye temas olmadan, hijyenik ortamda ve denetmenler kontrolünde üretim yapıyoruz. Bu yüzden de helal sertifikası aldık ve ”biz helaliz” diyoruz.

mihri-helal-kozmetik-guzellik-bakim-urunleri-el-vucut-kremi

G: Hedef kitleniz sadece İslami kesim mi? Oysa ki haram sayılan ürünler tüm insanlara zararlı değil mi?
Mihri: Hayır bu konuda sadece İslami açıdan değil kendi sağlığına önem veren ve  hassasiyet gösteren herkese açığız. Memnuniyetle ürünlerimizi kullanabilirler. Sonuçta ürünlerimiz organik ve düzenli kullanım sonucunda cilt problemini geriye götürecek hatta geçirebilecek ürünlerdir. Helal deyince ön yargı ile yaklaşan olabilir. Ama neden helal olduğumuzu açıklayınca bu ön yargı gidiyor. Sonuçta helal en güzeli, en temizi demek değil midir?
Bu konuda tabi ki de iyileştirmeler var. Şöyle örnek vereyim paraben çokca kullanılan ürünlerin raf ömrünü uzatmaya yardımcı bir kimyasal maddedir. Ama son zamanlardaki meme kanserlerine yakalananlarda paraben tespit edilmiş, ve östrojeni taklit eden madde olarak nitelendirilmiştir.  Bu yüzden şimdiki ürünlerde paraben kullanılmamaya gayret edilmektedir. Ürünlerin üzerinde  parabensizdir ibaresi sıkça karşımıza çıkmaktadır.

G: Bu çok etkileyici bir örnek Bedia Hanım. Peki ürünlerinizin içeriği nedir? Hangi bitki özlerinden faydalanıyorsunuz?
Mihri: Ürünlerimiz içeriğinde aynısefa yağı, üzüm çekirdeği yağı, limon yağı, nar çekirdeği yağı, hidrolize soya proteini, lavanta yağı gibi bitkisel yağlar ile bazı aktif etken maddeler kullanılır. Tabi bu söylediğimiz yağlar öyle aktarlarda bulabileceğiniz yağlar değil, özel yöntemlerle elde edilen, damıtılan yağlardır. Ayrıntılı bilgi için www. mihri.com.tr sayfasına bakabilirler.

mihri-helal-kozmetik-guzellik-bakim-urunleri-kremiG: Kırışık karşıtı, saç dökülmeleri, el-ayak bakımı vs. gibi konularda hanımlara vereceğiniz pratik bilgiler var mi?
Mihri: Sorunuzu şu şekilde cevaplayabilirim. Cilt tipi, kuru cilt olan hanımlarımız için kırışıklık karşıtı kremimizi öneriyoruz. Hem kuru ciltlerin en büyük tehlikesinin erken kırışması olduğundan hem de ürünümüz hem nemlendirici hem de besleme özelliğinde olduğundan. Yağlı, karma ve akne problemi yaşayanlara da temizleme jelimizi ve yağ dengeleyici kremimizi tavsiye ediyoruz. El ve ayak kremlerimizde her daim nemlendirme ihtiyacı hissettiklerinde kullanabilirler. Sonuçta elimizi sıkça yıkıyoruz, ayaklarımız da gün boyu havasız kalıyor.  Saç bakım ürünlerimiz saç köküne yönelik besleyici özelliktedir, zaten dökülmenin çoğu saç kökünün beslenememesinden kaynaklanır. Ayrıca ürünlerimiz bay ve bayanlar  içindir. Sadece bayanlar için değildir.

G: Sayfanızda Ürün Temsilciliği diye bir bölüm mevcut. Herkes Ürün Temsilcisi olabilir mi?
Mihri: Tabi ki de ürünlerimizi %20 indirimli almak isteyen ve çevresine satış yapmak isteyen herkes Mihri Temsilcisi olabilir. Bunun için herhangi bir ücret talebimiz yoktur. Öncelikle üye olması, sonra Mihri Temsilcisi olmak istiyorum linkine tıklaması yeterli. Gönderdiğimiz müşteri temsilci kodu ile ürünlerimizi %20 indirimli görmektedir. Ama aktif temsilci olması için tek şart herhangi dört ürün almasıdır.

G: Hanımlar en çok parfümleri merak ediyorlar. Parfüm özleriniz nedir?
Mihri: Ürün yelpazemizde şu an parfüm seçeneği yok. Ürün yelpazemiz şu an  cilt bakımı, saç bakımı ve vücut bakımı ürünlerini içermektedir. Tabi ki bu yelpazemizi genişleteceğiz.

G: O zaman merakla parfümlerinizi bekliyoruz.
Mihri:İnşallah neden olmasın. Biz kozmetik konusunda  Mihri’yi üreterek piyasada da böyle ürünler var ve biz de buyuz diyoruz. Sözü tabi ki de tüketicilere bırakıyoruz. İnşallah yerli üretim olarak öncelikle Türkiye’nin gururu olmak sonra diğer ülkelerde de adımızı duyurmak istiyoruz.

G: Darunnisa.com’u da incelediniz. Sitemiz ile ilgili neler söylemek istersiniz?
Mihri: Güzel ve faydalı bir site. Sonuçta emek verilen işler yapılıyor. Yolları her daim açık olur İnşallah. Mihri’yi Darunnisa.com aracılığıyla duyurmak da ayrı bir güzellik inşallah her iki taraf için güzel sonuçlar getirir.

G: Peki Bedia Hanım, size teşekkür eder Mihri İstanbul’a da başarılar dileriz.
Mihri: Biz de çok teşekkür ederiz.

Sen Özelsin! #GuzelNisa, #YazarNisa