Arap Baharı’ndan Sonra Tesettür Rüzgarı

Mısır devlet televizyonu başörtülü bir kadın sunucunun kameraların karşısına geçmesine ilk kez izin vererek, on yıllardır uygulanan ‘başörtülüler kamera karşısında çalışamaz’ uygulamasına son verdi.

Önceki gün Mısır 1. Kanalı’nda haberleri sunan Fatma Nebil’in ardından başka başörtülü kadınların da devlet televizyonlarında kameraların önüne geçmesi bekleniyor.

Mısır Anayasası’nda ‘İslam resmi din’ olarak belirtilmesine rağmen Mübarek rejimi döneminde kadınların başörtülü olarak program sunması engelleniyordu. Ancak başörtülü hatta peçeli kadınların muhabir olarak medya sektöründe çalışmasına izin veriliyordu.

Mısır’ın ilk demokratik lideri Muhammed Mursi’nin Temmuz ayında belirlediği yeni kabinenin çok az üyesi Müslüman Kardeşler hareketinden seçilmişti. Ancak özellikle devlet medyasının da bağlı olduğu Enformasyon Bakanlığı’na Müslüman Kardeşler üyesi Salah Abdul Maksud’un seçilmesi liberal ve sol kesimlerce hareketin medya sektörünü kontrol altına alma çabası olarak değerlendirilmişti.

Mevcut Mısır yasalarına göre devletin kontrolündeki televizyon ve gazetelerin genel yayın yönetmenleri, yönetim kurulu başkanları Şura Meclisi tarafından atanıyor. Müslüman Kardeşlerin kontrolü altındaki Meclis’in son atadığı isimlerden bazılarının harekete yakın olması da eleştiri konusu olmuştu.

Medya sektöründe çok güçsüz olan Müslüman Kardeşler hareketi, geçtiğimiz yıl yaşanan devrimden sonra Mısır 25 adıyla bir kanal kurmuş, Nebil de kanalda çalışmaya başlamıştı. Nebil, Mısır televizyonlarının yayın hayatında olduğu 50 yıllık dönemde kamera karşısına geçen ilk başörtülü kadın olarak da tarihe geçti.

Eleştirilere cevap veren Enformasyon Bakanı Abdul Maksud, ‘Mısır toplumunda kadınların yüzde 70’i başörtüsü kullanırken, sunucunun başörtüsü kullanmasına neden karşı çıkılıyor?’ diye sorarak cevap verdi.

Mursi’yi eleştiren Düstur gazetesinin toplatılması, Mısır’ın önemli program yapımcılarından Tevfik Okaşa’nın sert eleştirilerinden dolayı mahkemeye çağrılması, bazı yazarların Müslüman Kardeşleri eleştirdiği için yazılarının yayınlanmaması insan hakları örgütlerince eleştirilmişti. Ancak Mursi, eski yasalara göre yapılan işlemleri askıya alarak, suçlamalara maruz kalan medya mensuplarının mahkeme sonuçlanmadan tutuklanmaları kararını askıya almıştı.

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız…

Sen Özelsin! #UzmanNisa