“Mukaddes Yolculuk” Sergisine Davetlisiniz

Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül’ün himayelerinde İslâm İşbirliği Teşkilâtı, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi-IRCICA ile Suudi Arabistan Layan Kültür Vakfı tarafından düzenlenen “Mukaddes Yolculuk” Sergisi, 13 Temmuz 2012 Cuma günü saat 18.00’de Dolmabahçe Sanat Galerisi’nde ziyarete açıldı.

IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren’in ev sahipliğinde açılacak sergide Suudi Arabistan Eğitim Bakanı Prens Faisal bin Abdullah bin Mohammed Al Suud Koleksiyonundaki eserlerden seçilmiş Kabe, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa ile ilgili resim, minyatür ve hat levhaları yer alacak. Suudi Arabistan, Ürdün ve Fas’tan sonra dördüncü olarak Türkiye’de açılan ve 17 ülkeden 26 sanatkâra ait 31 eserin sergileneceği etkinlikte Türkiye’den merhum Nusret Çolpan ile Davut Bektaş, Ferhat Kurlu ve Adem Sakal’ın eserleri de bulunuyor. Sergi Pazartesi günleri hariç 13 Temmuz-16 Ağustos 2012 tarihleri arasında 9.30 ila 17.30 saatlerinde ziyarete açık olacak.

Mukaddes Yolculuk Sergisi “Yolculuk ancak şu üç mescide yapılır: Mescid-i Haram, benim şu mescidim (Mescid-i Nebevî) ve Mescid-i Aksa” hadis-i şerifinden ilham alınarak hazırlanan sergi bu üç mescide duyulan yüce sevginin güzel sanatlar aracılığıyla ifadesi bakımından derin bir anlam taşımaktadır.

Sanatçıların, çalışma ve kültür ortamları, sanat anlayışları ve sergide yer alan eserlerine dair  aktardıkları bilgilerin yer aldığı röportajlar, sergi süresince sanatseverlerin dikkatine sunulacak. Sergide eseri bulunan sanatkârların isimleri şöyle: Abdallah Hamas (Suudi Arabistan), Abdullah Al-Shelti (Suudi Arabistan), Adel Al Sewi (Mısır), Adem Sakal (Türkiye), Adeyemi Abdulfattah Adeyemi (Nijerya), Ahmad Mustafa (Mısır), Arafat Al-Naim (Ürdün), Bill West (İngiltere), Davut Bektaş (Türkiye), Dia Aziz Dia (Suudi Arabistan), Erina Conda (Gine), Ferhat Kurlu (Türkiye), Jamil Ahmed Balouch (Pakistan), Khosrow Hassanzadeh (İran), Masrul Hendrik (Endonezya), Mohamed Al-Shammery (Irak), Mohamed Korish (Fas), Mohammed Ais Bin Abdul Aziz (Malezya), Muhammed Saleh Bushnaq (Filistin), Nassar Mansoor (Ürdün), Nawal Mussali (Suudi Arabistan), Nusret Çolpan (Türkiye), Peter Gould (Avustralya), Raeda Ashour (Suudi Arabistan), Ranya Sarakbi (Lübnan), Shahnoza Muminova (Özbekistan).

Sen Özelsin! #SosyalNisa