Evlilik Öncesi ‘Mutlu Aile’ Eğitimleri Başlıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen ”Değişen Dünyada Ailemiz” sempozyumunda yaptığı konuşmada, küreselleşmeyi yönetmenin, kendi yerli modellerini üretmenin ve aile değerlerini korumanın en büyük görevleri olduğunu belirtti.

Hükümet programında da yer alan ”güçlü birey, güçlü aile, güçlü devlet” görüşünü anımsatan Şahin, çözüm odaklı yaklaşımla herkesin üzerine düşeni yapması gereğinin altını çizdi.

Bireyler düzeyinde herkesin eğitim almasını, kızların okullaşmasını, çocuk gelinlerin olmamasını istediklerini ifade eden Şahin, ”Kızlarımız ve erkeklerimiz güçlendiği zaman bunun ailenin zayıflaması anlamına mı gelmesi gerekiyor? Bu ikisini beraber beslememiz gerekiyor ” diye konuştu.

Toplum olarak yapılması gerekenlere de değinen Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Biz merhamet toplumuyuz, vicdan toplumuyuz, biz her noktasında insani değerlerle kuşatılmış bir toplumuz. Küreselleşmeyi yöneteceksek, bu toplumun köklerinden bize ait olan değerlere çok net şekilde sahip çıkmamız gerekiyor. Bu değerleri kaybedersek dünyanın en iyi hukuk devleti de olsak, ileri demokrasi noktasında yapılması gereken en mükemmel yasaları da çıkarsak onlar kağıt üzerinde kalacaktır”.

Evlilik kurumunun güçlü şekilde oluşması için sosyal devlet olarak evlenmeye karar veren gençlere eğitim çalışması üzerine çalıştıklarını hatırlatan Fatma Şahin, şöyle konuştu:

”Çalışmamızı tamamladık. Muhtemelen 10-15 gün içinde özellikle Ankara’nın ilçelerinde pilot çalışmalara başlayacağız. Evlilik ve aileyle ilgili temel bilgilerin verilmesini çok önemsiyoruz. Aile ve hukuk, aile ve medya, aile ve sağlık, aile ve eğitim konularında ne yapılması gerektiğini çalıştık. Ama bunun ‘Bir hap gibi verdik hemen bütün boşanmalar bitti’ gibi bir şey olması mümkün değil. Bu bir süreç… Bu sürecin içerisinde evlilik başladığında ilk yaşadığı olayda ‘Ben çok yanlış bir tercih mi yaptım’ yerine ‘Ben ailenin sorun çözme kapasitesini yükseltebilirim, ben çözebilirim, bu iş bitmeden müdahale edebilirim’ anlayışını gençlere vermemiz gerekiyor”.

Boşanan eşlerin yüzde 10’unun yeniden aynı eşiyle evlendiğini bu yüzden ara mekanizmaları güçlendirmek istediklerini söyleyen Şahin, aile devam edemeyecek durumda olduğunda da en az zararla sürecin yönetilmesini sağlamayı arzuladıklarını dile getirdi.

Kaynak: ASPB

Sen Özelsin! #AktifNisa, #GelinNisa