Aile Okulu: Devletin Mutlu Toplum Formülü

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, beraberinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan ile Şanlıurfa’da ”Mutlu Aile Mutlu Toplum” programı kapsamında DSİ Konferans Salonu’nda ”Aile Okulu”nun açılış törenine katıldı.

Salona gelişinde bedensel engelliler tarafından çiçeklerle karşılanan Şahin, daha sonra Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında faaliyet gösteren kadın kültür merkezi kursiyerlerince hazırlanan el işi sergisini gezdi. Burada Bakan Şahin ve Sümeyye Erdoğan’a ilgi gösteren kursiyerler bazı el işi ürünleri hediye etti.

Kız Çocuklarının Eğitimi

”Aile Okulu”nun açılış töreninde bir konuşma yapan Fatma Şahin, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla kadınların ve kız çocuklarının eğitimiyle ilgili önlerindeki bütün engelleri kaldırıp, büyük kampanyalar düzenlediklerini söyledi.

Emine Erdoğan’ın başında olduğu ”Haydi Kızlar Okula” kampanyasıyla Şanlıurfa’da binlerce kız çocuğunun okullaşmasını sağladıklarını, ”Anne Kız Okuldayız” kampanyasıyla da okul çağını geçirmiş ve okuma fırsatı elde edememiş ya da okuma imkanı sağlanamamış annelerin kızlarıyla beraber okullaşmasını sağladıklarını anlatan Şahin, şöyle devam etti: ”Şimdi beraber başardığımız ve her yerde iftiharla söylediğimiz bir şey var. Temel eğitimde kız öğrencilerle erkek öğrencileri yüzde 98,5 oranında eğitim imkanına kavuşturduk. Bu olmazsa olmazımızdı. Ama şimdi sizlerle bir şeyi daha paylaşacağız. Biliyorsunuz parlamentoda çıktı. 4+4+4… 12 yıl zorunlu eğitim. Kim ne derse desin ‘kızları eve kapatacaklar okul hayatından uzaklaştıracaklar’… tamamen ideolojik yaklaşım. Çok net bir şekilde söylüyorum 12 yıl zorunlu eğitim. Kız çocuklarımız 12 yıl boyunca bütün eğitim imkanlarından istifade edecek. Biz takip edeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığı takip edecek, valilerimiz takip edecek. Eğitim en önemli gücümüz, eğitim toprakta tohum, hamurda maya, buğdayda başaktır. Eğitim olmazsa olmazımızdır. O yüzden eğer bugün ben bu bölgeden bir kadın Bakan olarak huzurlarınızdaysam bana fırsat eşitliği sağlayan en önemli şey eğitimdir. Üniversiteye gitmemdir, ailemin bana bu konuda yol açması, yanımda olmasıdır”.

Ailelere Çağrı

Konuşmasının son bölümünde annelere çağrıda bulunan Bakan Şahin, ”Sevgili anneler ne olur, eğer sizlerin yaşadığı dünyadan Şanlıurfa’dan daha iyi bir Şanlıurfa istiyorsanız, kız çocuklarını okutalım, asla onların çocuk gelin olmasına fırsat vermeyelim. Bu mücadeleyi hep beraber yapalım” dedi.

Bu konuda bütün imkanları seferber ettiklerini vurgulayan Fatma Şahin, para sorunu bulunmadığını, ”kara deliklerin” kapatıldığını, bugün artık hiç kimseden yardım alan bir iktidar olmadıklarını ifade etti.

Ailenin önemine de değine Fatma Şahin, toplumun manevi şemsiyesi olan aile değerlerine sahip çıkarak, ülkenin gelişim ve değişimine katkı sağlayacaklarını kaydetti.

Kaynak: ASPB

Sen Özelsin! #AktifNisa, #AnneNisa, #GelinNisa, #MeshurNisa