Çocuk Hakları ve İhtiyaçlarının Farkında mısınız?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Ankara’da düzenlenen ”Uluslararası Katılımlı Çocuk İhtiyaçları Sempozyumu”na katıldı.

Sempozyumda yaptığı konuşmada Bakan Fatma Şahin; ”Özgüveni ve algılaması yüksek, bilgi toplumunu yönetecek, insani değerlerle donatılmış çocuklar hedefleniyorsa bu konuda neler yapılması gerektiğinin net ortaya konulması gerekiyor” dedi.

Çocuk politikalarıyla gelecek politikalarının içi içe olduğunu ifade eden Şahin, ”Güçlü topluma ulaşabilmek için bugün mutlu ve güçlü çocukların nasıl oluşması gerektiğini, neler yaptığımız ve yapılması gerektiği de bu sempozyum sonunda çıkacak. Sempozyumdan çıkan fikirleri bakanlığımızın yol haritası olarak görüyoruz” dedi.

Özgüveni ve algılaması yüksek, bilgi toplumunu yönetecek, insani değerlerle donatılmış çocuklar hedefleniyorsa bu konuda neler yapılması gerektiğinin net ortaya konulması gerektiğini belirten Şahin, ”Artık biz, çocuk haklarını bir lütuf, imtiyaz olarak görmüyoruz. Her insanın doğuştan gelen temel hakkı var” diye konuştu.

Çocuklara fırsat eşitliği sağlama konusunda başarılı çalışmalar yaptıklarını anlatan Şahin, çocukların en büyük ihtiyacının sevgi ve güven olduğunu söyledi.

Çocuklara ilişkin hazırlanan strateji belgesini anımsatan Şahin, ”Strateji belgesine, çocuk hakkı dediği zaman sözde kalmayan, çocuğun baktığı yerden ihtiyaç analizlerini korumayı, toplumda çocuk hakları kültürünün bir davranış moduna dönüştürülmesi ve içselleştirilmesi gerektiği maddesini en önemli şart olarak koyduk. Türkiye’deki çocukların spor, kültür, sanat alanında kabiliyetini artıracak şekilde alternatiflerin üretilmesini de strateji belgesinin en önemli maddeleri olarak koyduk’‘ diye konuştu.

Çocuk dostu medyayı da önemsediklerini belirten Şahin, sorunlara ilişkin en başından tedbirlerin alınması gerektiğinin önemine işaret etti.

Kaynak: ASPB

Sen Özelsin! #AktifNisa, #AnneNisa