Hayata Işık Saçan Noor Tesettür Butik

Merve Akaydın ve Buket Balaban ünlü modacıların tesettüre uygun kıyafetlerini Noor Butik çatısı altında biraraya getirdi. Ancak bu butiği açmak çok kolay olmamış. İki kuzen, bazı tasarımcıların, ‘tesettür giyimle anılmak’ korkusu yüzünden tekliflerine sıcak bakmadıklarını söylüyor.

Tesettür giyimde özgün tasarımların azlığından şikayet eder dururuz. Farklı stillere sahip ünlü modacıların koleksiyonlarıysa muhafazakar giyinmeyi tercih eden hanımlara hitap etmez genelde. Bu kaideyi bozan butiklerden biri, ünlü tasarımcıların tesettüre uygun parçalarının bulunduğu Noor. Erenköy’de açılan butik, iki kuzen Buket Balaban ve Merve Akaydın’ın ortak projesi. İkili ünlü modacıların kapısını tek tek çalarak mütedeyyin kadınlara hitap eden tasarımları topluyor. Tesettüre uygun olmayan modelleriyse elden geçirerek daha örtülü giyinmek isteyen hanımların beğenisine sunuyor.

Buket Balaban ve Merve Akaydın’ın ünlü modacıları bir araya getirme süreci pek kolay olmamış. Öncelikle Tanju Babacan’ın kapısını çalmışlar. Ancak kendisi kişiye özel çalıştığı için yardımcı olamayacağını söylemiş. Yine de fikirlerini çok beğendiği iki genç kadına yardımlarını esirgememiş. Babacan’ın öğrencilerinden Beyza Bayraktaroğlu’nun tasarımlarının butiğe taşınma süreci böyle olmuş. O henüz sektöre yeni adım atsa da Noor Butik’te mesleğe yıllarını vermiş ünlü modacıların koleksiyonları da var. Erol Albayrak, Mehtap Elaidi, Nihan Peker, Tuba Benian ve Pınar Akşam bunlardan birkaçı. Kapatılan dekolteler, uzayan etek boyları ve gömlek kolları birdenbire bambaşka bir havaya sokmuş kıyafetleri.

“Tesettür değil mutaassıp giyim!”

Merve Akaydın, butikteki koleksiyonlar için ‘tesettür’ değil ‘mutaassıp’ giyim sıfatını kullanıyor. Kendisi de dekolte giymeyi tercih etmeyenlerden. Özellikle düğün, nişan gibi özel günlerde usturuplu ama özgün kıyafet bulmakta oldukça zorlandığını anlatıyor. Tesettürlü kuzeni Buket de öyle. Çıkış noktaları da bu ihtiyaç olmuş zaten. Ancak yalnızca ünlü tasarımcıların parçalarını satmıyorlar. Kendi tasarımları da mevcut.

Doğadan ilham alan desenler…

Şifon gömlekler, tiril tiril tunikler, hayat kurtaran pantolon etekler… Hepsi de tasarım ürünü. Butiğin sahibi iki kuzen Buket Balaban ve Merve Akaydın ulaşılabilir fiyatlardan bahsetse de pahalı bulanlar da yok değil. Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte özellikle Pınar Akşam imzalı abiyeler çok satanlar arasında. Günlük ürünlerde sezonun trend renkleri yeşil, turuncu, mavi ve kırmızı gömlekler sıkça tercih ediliyor.

“Tesettürlü tasarım deyince irkildiler”

Konu moda dünyası olunca ister istemez bazı modacıların tesettür giyime karşı mesafeli duruşları da geliyor gündeme. Merve Akaydın ve Buket Balaban da bu durumdan muzdarip. Zira kapısını çaldıkları ünlü isimlerden bazıları “tesettür giyimle anılmak korkusuyla” reddetmişler tasarım yapmayı. Kendileriyle çalışan ünlü modacılarsa böyle bir kompleksleri olmadığını kanıtlıyor. İkilinin bundan sonraki hedefi, çalıştıkları modacıların sayısını artırarak daha fazla tasarımı hanımların beğenisine sunmak.

Kaynak: Zaman

Sen Özelsin! #HanimNisa