Bayrama Özel Tesettür Giyim Tavsiyeleri

Ramazan Bayramı’na çok az kala hem caddelerde hem de online mağazalarda alışveriş yoğunluğu başladı. Özellikle sanal mağazalar sahurda oldukça hareketli. Acaba neler tercih ediliyor, ucuzluk nerede?

Bazı alışkanlıklar yıllar geçse de değişmiyor. Bayram alışverişi de bunlardan biri. Ramazan’ın sabırla geçen günlerinden sonra sevdiklerimizle yaşanacak bayram günlerine hazırlık yapmanın yaşı pek yok. Sadece çocuklar değil beyler de hanımlar da bayrama yeni bir şeyler giyerek girmek istiyor. Bunu bayram yaklaşırken mağazalardaki sıra dışı kalabalıktan anlamak mümkün. Son yıllarda Ramazan ayı sıcak yaz günlerine denk geliyor. Bu yıl ise mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklar hemen bütün ülkeyi kasıp kavurdu denebilir. Mevsimin bu zorlu şartlarında oruç tutmak ise kışın oruç tutmak gibi olmuyor. Haliyle yapılan aktiviteler de mevsimden etkileniyor. Örneğin bayram yaklaşırken tıklım tıklım olan caddelerdeki yoğunluk iftar sonrasına kaymış durumda.

Alışveriş için serin seçim

AVM’lerde iftar vakitlerinde iğne atsanız yere düşmüyor. Normal dışı bu kalabalığın altında yatan sebeplerin başında aşırı sıcaklar geliyor. Zira birçok insan kendini klimalı ortamlara atmaya çalışıyor. AVM’ler bu konuda akla ilk gelen adreslerden. İftar vaktine kadar pek kalabalık olmayan mağazalar iftar sonrası oldukça yoğun. Bu anlamda AVM’ler özellikle Ramazan’da caddeleri geride bırakıyor. Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Birliği’nin yaptığı son açıklamalar da bu durumu tasdik ediyor. 2012 yazında şimdiden yüzde 15 ciro artışı yaşanmış. İstanbul Fashion Fest etkinliklerinin ardından AVM’ler Ramazan’ı da boş geçmiyor. Fasıllar, gösteriler, özel indirimler ve hatta dekorasyonda da yeniliklerle tam bir Ramazan panayırına dönmüş durumda AVM’ler.

Caddenin vakti nedir?

Caddeden bayram alışverişi yapmanın keyfi ayrıdır. Fakat havalar sıcak olunca özellikle günün sıcak saatlerinde caddeler alışveriş için pek tercih edilmiyor. Buralarda alışveriş saatleri akşamüstüne ve iftar sonrasına kaymış durumda. Hızlı moda markalarında indirimler erken başladığı için bayram için aradığınız ürünleri bulmak çok mümkün olmayabilir. Tesettür giyim markalarında ise alışveriş yoğunluğu bugünler de başlıyor gibi.

Türkiye’de tesettür giyim mağazacılığında 45 mağazasıyla ilk sırada yer alan Tekbir Giyim’in yetkililerinden bayram alışverişi hakkında oldukça ilgi çekici bilgiler aldım. AVM’lerde toplam 7 mağazası bulunan firma, sıcaklara rağmen asıl yoğunluğun yine cadde mağazalarında yaşandığını dile getiriyor. Alışveriş vakti ise Ramazan’ın son 15 günü. Ramazan’ın ilk 15 günü iftardan sonra kapalı olan Tekbir mağazaları Ramazan’ın son 10 günü bayram hareketliliği sebebiyle iftardan sonra da açık. Geçmiş yıllara nazaran bayramlık ürünlerde yaz sıcakları tercihleri etkilemiş. Son yıllarda ve özellikle bu yaz ince yazlık tunikler, uzun kaplar, uzun yazlık elbiseler tercih sırasında üst sıraya yerleşmiş.

Türk insanı yeniliklere kolay adapte oluyor. Online alışveriş siteleri ama özellikle de private shopping sitelerine çok kısa zamanda alıştık. Çevremdeki birçok insan bu siteleri aktif kullanıyor. Gördüğüm o ki şimdiden alışkanlık halini almış. Ramazan’da da bayram alışverişi için bu mağazalar oldukça kalabalık. Zira bayrama özel indirimler yapılıyor ve tabii ki sizi pek yormuyor. Ama alışveriş için biraz erken davranın, malum kargo sürelerini de hesap etmek lazım. Online mağazalardaki Ramazan trafiği hakkında Yenimoda.com’dan ilginç detaylar edindim. Ramazan öncesi yaz durgunluğu yaşanan sektörde Ramazan bereketi var. Alışveriş saatleri ise oldukça ilginç, sahur vakitlerinde oldukça hareketliymiş site. Yenimoda’da bayram alışverişinin gözdesi ürünler ise öncelikle elbiseler, eşarp-şal grubu, artık iyiden iyiye yeniden ilgi çeken feraceler, kapalı mayolar ve tunikler. İlginç olan bir ayrıntı: Piyasada çok fazla tesettüre uygun kot etek, pantolon etek üreten olmasa da kot etek ve pantolon eteğe çok ilgi varmış. Alışverişte başı önce İstanbul, ardından Ankara ve İzmir çekiyor ama Diyarbakır, Trabzon, Isparta, Yozgat ve Sivas’ta da ciddi bir talep alıyormuş. Anlaşılan Anadolu da bayram alışverişini internetten yapmaya alıştı.

Ne almalı?

Eskiden bayram denince klasik kıyafetler akla gelirdi. Özellikle hanımlar ceket-etek takımlarını almayı bayrama saklardı. Şık olmak rahatlıktan daha önemliydi. Ama artık rahatlığınıza önem vermenin zamanı. Malum havalar sıcak. Bayramda şık ama konforlu kıyafetlere odaklanın.

Kıyafetlerin kumaşları da tasarımları kadar önemli. Nefes alabilen doğal kumaşlara öncelik verin.

Yeni sezonda da kullanabileceğiniz renkleri seçin.

Portatif yakalar yalın kıyafetlerinize bayram şıklığı kazandırabilir.

Kombinasyon yapın. Blogları dolaşarak fikir edinebilirsiniz. Kombinasyon yaparak 3 parça yerine daha az parça ile bayrama girebilirsiniz. İlla baştan aşağı giyinmek zorunda değilsiniz.

Leopar desenden uzak durun. Zira emin olun birçok insan bu deseni kullanıyor olacak. Özellikle de eşarpta. İyisi mi tekrara düşmeyin.

Kemer alın. Zira kışın da çok işinize yarayacak. Hem de kıyafetlerinizi anında güncelleyecek bir ürün. Renkli ve altın renkli kemerler çok gözde.

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız…

Sen Özelsin! #HanimNisa