“Rağbetiniz Sadece Rabbinize Olsun!”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez Regaib Kandili nedeniyle mesaj yayımladı.

Mesajında, Regaib Gecesi’nin, diğer kandillerde olduğu gibi tarihte yaşanmış bir olayın sene-i devriyesi olmadığını dile getiren Başkan Görmez, Regaib Kandili’nin, geleceğe yönelik arzu ve istekleri, emel ve tutkuları gözden geçirme imkânı veren mübarek bir gece olduğunu kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, şunları söyledi;

“Üç aylardan Recep ve Şaban, bizleri ruhen ve bedenen Ramazana hazırlar. Bu sebeple Resûl-i Ekrem (sas), Recep ayı girdiğinde, ‘Allah’ım! Receb ve Şaban’ı hakkımızda mübarek eyle, bizi Ramazan’a ulaştır!’ diye dua etmiş ve üç ayları sevinçle karşılamıştır.  İdrak edeceğimiz Regaib, arzu, istek, emel ve tutku anlamlarına gelmektedir. Regaib, diğer bazı kandillerimiz gibi tarihte yaşanmış bir gecenin sene-i devriyesi değildir. Regaib, geleceğe yönelik arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı gözden geçirme imkânı veren mübarek bir gecedir.”

“Regaib gecesi, nefis muhasebesi yapmak için büyük bir fırsattır”

Mesajında modern zamanlarda insanoğlunun arzularına gem vuramadığını, servet ve güç tutkusuna karşı koyamadığını ifade eden Başkan Görmez, Regaib gecesinin nefis muhasebesi yapmak için büyük bir fırsat olduğuna işaret ederek şöyle devam etti:

“Modern zamanlarda insanoğlunun en büyük sorunlarından birisi hiçbir arzusuna gem vuramaması, isteklerini dizginleyememesi, tutkularını terbiye edememesi, özellikle güç, servet ve şehvet tutkusunu frenleyememesidir.  İşte Regaib Kandili, bitmek tükenmek bilmeyen arzu ve isteklerimizin, bizi esir alan aşırı tutkularımızın ve bütün bu arzular doğrultusunda ortaya koyduğumuz çaba ve gayretlerimizin muhasebesini yapmamız için Rabbimizin her yıl bize lütfettiği mübarek bir gecedir. 

Regaib Gecesi için referans olarak verilen İnşirah suresinde, insanın gönül ferahlığını yakalaması ve zorlukları yenmesi ve üzerindeki boyundurukları atması için, ‘Rağbetiniz sadece Rabbinize olsun’ buyurulmuştur. Dolayısıyla Regaib, arzu ve isteklerimizi, emel ve tutkularımızı, rağbetlerimizi iyiye, doğruya, güzele, faydalı olana, regaibimizi Rabbimize yöneltme, bütün işlerimizi Cenab-ı Hakk’ın rızasına uygun hâle getirme çabasıdır. Zira kalplerimizin inşirahı, yüreklerimizin huzuru, gönüllerimizin neş’e ve sevinci ancak bu sayede mümkündür. Aynı şekilde bellerimizi büken günahlarımızdan, hata ve kusurlarımızdan, sinelerimizin ağır yüklerinden kurtulmak, şanımızı yüceltmek, güçlükleri yenmek ve işlerimizi kolay kılmak için de rağbetimizin daima Rabbimize yönelik olması gerekir.”

Kaynak: DiB

Sen Özelsin! #MuminNisa