Ferace ile Renklendir Hayatı!

Kayra, Setrms, Tekbir vb tesettür giyim firmaları birbirinden renkli ferace modellerini içeren koleksiyonlarını tesettürlü bayanların beğenisine sunuyor.

Feraceler sokakta duyurdu önce sesini, şimdi vitrinlerin gözdesi oldu. Hem kışın hem de gelecek yaz vitrinlerde bol bol ferace tasarımları göreceğiz.

Feracelere, tesettür giyimin sokak modası dersek yanılmış olmayız. Zira hayatımıza giriş hikâyesi biraz bunu doğruluyor. Özellikle Fatih, Eyüp gibi semtlerden yayılmaya başladı alışkanlık. Hanımlar yakın bir yere markete giderken, komşusuna uğramak için evden çıkarken, çocuğunu okuldan alırken feracelerini alıp hızlıca hazırlanmaya başladılar. Feracelerin sağladığı pratikliğin aslında şık olduğunu, sayıları giderek artan Arap turistler vesilesiyle anladık. Ferace böylece hızla tesettürlü kadınların dolaplarında özel günler için de kullanılacak kıyafetlerin arasına girdi.

Yaz mevsiminde ise onları bir kez daha keşfettik. Özellikle tatil valizi hazırlarken feraceler hemen yanı başımızdaydı. Bir ferace, birkaç tane fazladan kıyafet almaktan kurtarıyordu bizi. Havuz ve deniz çıkışında haşemaların üstüne de giydik onları ve çok rahat ettik. Artık tatillerin yegane parçası olmayı hak ettiler.

Hayatımızda giderek daha çok yer edinen feraceleri genellikle hac umre malzemesi satan mağazalardan edindik. Fakat feracelere olan bu ilgi, tesettür giyime yönelik tasarımlar yapan markaların gözünden kaçmadı. Özellikle bu yıl birçok marka özel ferace koleksiyonları hazırladı. Kış sonu umre sezonu olduğu için koleksiyonlar kış için hazırlandı ama yazın da devam edecek.

Taşlı değil sade tasarımlar hazırlandı

Daha evvel de ferace tasarımı hazırlayan Tekbir Giyim, bu sezon çıtayı oldukça yükseltip daha geniş bir koleksiyon yapmış. Berceste adını verdikleri koleksiyonda 50 farklı model yer alıyor. Berceste koleksiyonunu diğer ferace koleksiyonlarından ayıran en önemli fark renkleri. Normalde siyah olarak bildiğimiz feraceler bu koleksiyonda; tütün, yeşil, bordo, lacivert, kahve, vizon, bakır, açık kahve olarak da yer alıyor.

İpek tuşeli akışkan, dökümlü kumaşların kullanıldığı koleksiyon, kalite olarak yurtdışında üretilenlerden farklı. Modellerde de büyük farklar var. Önemli bir nokta ise Ortadoğu’daki modellerin daha çok işlemeli, abartılı yani abiye formatında olması. Türkiye’de modeller günlük hayatta kullanıma daha müsait.

Kayra Giyim de daha evvel 3-4 model hazırlayıp feraceyi koleksiyonlarına dahil eden markalardan. Bu sezon bu sayı 15’e kadar çıkmış. Kayra, insanların gerek tatilde, gerek umrede gerekse kına-düğün gibi davetlerde ortaya çıkan şık model arayışına tasarımlarıyla cevap veriyor.

Kayra, sade tarzın yanı sıra hareketlilik isteyenlere pelerinli ferace ile tek ürünle aslında iki ayrı model sunarak kadınlara kolaylık sunuyor. Yarasa kollu feraceler, bir elbise havasında giymek isteyenlere yönelik dantellerle yorumlanmış. Feracenin sadece siyah renkte olduğu algısına karşıt, farklı renk seçenekleri görmek isteyenler için krem rengiyle kombinlenmiş bir model de yine Dersaadet koleksiyonunda yer alıyor. Tasarım sürecinin nasıl geliştiği hakkında Kayra yetkililerinden bilgi aldım. Tasarım ekibi öncelikle feracenin kullanım alanlarını tespit etmiş. Kullanıcıların yaş grubu ve diğer bazı detaylar sonucunda markanın ferace stilini oluşturmuşlar.

Setrms de iki sezondur ferace koleksiyonuna ağırlık vermeye başladı. Özellikle bu kış “Gardrop” koleksiyonunda siyah ve lacivert ağırlıklı feraceler üretilmiş. Aksesuar olarak sade ama şık duran taşlar kullanılmış. Yaz koleksiyonu için çok farklı ferace modelleri üzerinde çalışılıyor. Hanımların hem evlerinde, hem dışarıda hem de umre döneminde kullanabilecekleri alışılmış renklerin dışında bej, vizon, pudra tonlarının kullanılacağı tarzlar düşünülüyor. Genç hanımlarla yeni örtünenlerin beğenerek giyebilecekleri tunik ve spor tarzın yanında elbise görünümündeki feraceler önümüzdeki yaz koleksiyonlarında olacak.

Online mağazalarda en çok talep edilen kıyafet

Feraceler sadece caddelerde değil, online mağazaların da yüzünü güldürdü. Güldürmeye de devam ediyor. Konuyla ilgili yenimoda.com’daki yetkililerden bilgiler aldık. Feracenin potansiyelinin farkına satışlardaki ivme ile vardıklarını söyleyen yetkililer, özellikle yaz aylarında çok fazla ferace satıldığını belirtiyor. En çok tercih edilenleri ise Medine ipeğinden, ön kısmı taşlı-işlemeli modeller oluyor. Siyah tabii ki en çok tercih edilen renk ama gri antresit ve bej gibi renkler de satılıyor. Satışın illere göre dağılımına gelirsek: Üç büyük ili çıkarınca en çok Antalya, Adana, Diyarbakır gibi güney kesimlerde yoğunlaşma var. Bunların içinde Antalya başı çekiyor. Bu da feracenin yaz/sıcak iklim giysisi olduğunu doğruluyor. Şu ana kadar Yenimoda’da yaklaşık 12 kez ferace kampanyası düzenlenmiş; Ferace kampanya sayısının sıklığından da anlaşılacağı üzere online mağazalar feracelere olan ilgiden oldukça memnun.

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız…

Sen Özelsin! #HanimNisa