Şallı Nisaların Uğrak Adresi: ŞalEvi

Salli Nisalarin Ugrak Adresi Sal Evi 1

Huzur Sokağı dizisinin sponsorlarından ŞalEvi’nin sahipleri Reyhan Demirtaş ve Zeliha Kurt, iş hayatına 19 yaşında atılan iki girişimci. Yolları MÜSİAD’da birleşen iki arkadaşın genç girişimcilere örnek olacak bir hikayesi var.

Huzur Sokağı’nı takip edenler fark etmiştir, birkaç haftadır Şükran’ın (Sinem Öztürk) başını örtme şekli değişti. İlk bölümlerde örtüsünün, salınan kısımlarını nereye atacağını bilemeyen Şükran, şimdi rengarenk şallarını daha düzgün örtüp arkadan bağlıyor. Ona bu bağlama biçimini Reyhan Bayramoğlu Demirtaş ve Zeliha Kurt Erdemir öğretti. MÜSİAD’a üye olduktan sonra tanışan iki arkadaşın üç yıl önce kurdukları ŞalEvi’nin genç girişimcilere örnek olacak bir hikâyesi var.

‘Paralarımız yandı ama hiç vazgeçmedik’

Reyhan Bayramoğlu Demirtaş: “1984 yılında Zonguldak’ta doğdum. Rizeliyiz. Matematik okuma hayalim vardı, gerçi hâlâ var. Fakat şartlar gereği Açıköğretim Fakültesi’nde işletme okudum. 19 yaşında iş hayatına girdim. 8 senedir özel bir şirket grubunda finansman sorumlusu olarak çalışıyorum. Erken yaşta çalışmaya başlamak bana çok şey öğretti, kısa sürede tecrübe sahibi oldum. Belki de bu yüzden daha sonraları başka türlü işler yapmayı düşünmeye başladım. 2007’de MÜSİAD’a üye oldum. Önce teşkilatlanma birimi üyesiydim. Derneğimizi, çalışma arkadaşlarımı çok sevdim ve aktif olarak görevime devam ettim. Daha sonra teşkilatlanma birimi başkan yardımcılığı ve sonrasında da yönetim kurulu üyesi oldum.

Salli Nisalarin Ugrak Adresi Sal Evi Zaman

Zeliha ile derneğe üye olunca tanıştık. İkimizin de hayatında Genç MÜSİAD öncelik kazandı. Dernekte yapılan faaliyetler, bizi de bir şeyler yapmaya teşvik etti. Bir şeyler yapalım, alalım, satalım veya üretelim diye düşünmeye başladık. AVM’leri sevmediğimden sık sık internet üzerinden alışveriş yapıyordum. Şal almak istedim fakat şal satan kaliteli bir site bulamadım. Küçük bir sermayeyle risk aldık, bayağı bir görüşmemiz oldu, hatta bu dönemde paralarımız da yandı ama vazgeçmedik. Şimdi Hindistan ve Pakistan’da üç farklı fabrikayla çalışıyoruz. Şalların iplikleri, püskülleri, renklerine kadar biz karar veriyoruz, şu andaki durumumuzu göz önüne alarak çok şükür kaliteli bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Türkiye genelinde 6 şehirde toplam 17 bayimiz var. Büyük mağazalarla çalışma fırsatı yakaladık. 3. senemizde bilinen ve talep gören bir marka olduk. Huzur Sokağı ekibi, şal sponsoru ararken bizimle görüşmek istedi ve ŞalEvi olarak hemen anlaştık. Onlara şal örtme konusunda yardım edebileceğimizi söyledik. Şu anda Şükran’ın örtünmesiyle alakalı bir problem yok ama Şükran’ın kıyafetleri ve şal kombinesiyle alakalı tekrar dizi setine gidip yardımcı olacağız.”

‘Başka ne yapabilirim, sorusu beynimi kurcalayıp durdu’

Zeliha Kurt Erdemir: “1981 Trabzon Of doğumluyum. Fatih Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 2006 yılı mezunuyum. Üniversite bitince Amerika’da master yapma hayallerim vardı. Ailem süreyi biraz uzun bulunca ben de kısa eğitim programlarını araştırdım ve University of California Irvine’da dış ticaret eğitimi aldım. Orada staj yapma ve profesyonel çalışma imkânım oldu. Yaklaşık bir sene sonra Türkiye’ye döndüm. Otomotiv ve tarım araçlarının aksam üretimini yaptığımız aile şirketimiz Makisan’da finans müdürüyüm. Firmamızda yapılan ihracatları da ben yönetiyorum.

MÜSİAD’ı öğrencilik yıllarımdan biliyorum. İş hayatında karşılaşabileceğim zorluklara karşı MÜSİAD’ın gerek eğitimleriyle gerek tecrübe paylaşımları ve kongreleriyle bana çok büyük katkı sağlayacağını düşündüm. 2007 eylül ayında Genç MÜSİAD’a üye oldum ve teşkilatlanma biriminde görev almaya başladım. 2008-2011 yılları arasında teşkilatlanma birimi başkan yardımcısı ve yönetim kurulu üyeliği görevlerini üstlendim.

Salli Nisalarin Ugrak Adresi Sal Evi 2

Bizim ailemizde sanırım babamdan çocuklarına geçen girişimcilik ruhu var. Aile şirketimiz var ama ‘Başka ne yapabilirim?’ sorusu beynimi kurcalayıp dururdu. Reyhan’la da hep bunu konuşurduk. Üniversite yıllarımda rahatlığından dolayı genelde şal takardım ama şimdiki ipek şallar o zamanlar yoktu. Reyhan’la bu ipek şalları gördüğümüzde piyasada çok aradık ama istediğimiz kalitede ve renkte şalları bulamadık. ŞalEvi böyle kuruldu.

ŞalEvi olarak yurtdışında çalıştığımız 3 farklı tedarikçimiz var. Kendileriyle çalışmaya başladığımızdan beri tedarikçilerimiz de kaliteli ürün üretme bilincini oluşturduk. Artık hem çok daha kaliteli ürünler üretiyorlar hem de üretim kapasitelerini en az 3 kat artırdılar. Reyhan’la belirlediğimiz renk, model ve kalitedeki şallarımızı rahatlıkla tedarik edebiliyoruz. Bu seneki hedeflerimiz arasında en az ikisi yurtdışı olmak üzere 10 yeni ŞalEvi bayii daha bünyemize katmak ve kendi ŞalEvi mağazamızı açarak markalaşma yolunda çalışmalarımıza hız kazandırmak var.”

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız.

Sen Özelsin! #HanimNisa