Gelinlere Özel Duvaklı Taşlı Süslü Ayakkabılar

Gelin başına değil topuğa kondurulan duvaklar, alyans yerine ayakkabı kenarına yazılan isimler, ayakkabı altına kondurulan nazar boncukları ve swarovski taşlar… Sanem Sevgen’in el yapımı ayakkabıları, farklı tasarımlarıyla gelin adaylarının çekim alanında…

Gelin ayakkabılarını bilirsiniz, fazlasıyla klasiktir. Şimdiye kadar kar beyaz modellerde en büyük değişiklik kırık beyaza doğru kaymaydı. “Gördüğümüz, göreceğimiz bu işte” diye kara kara düşünen gelin adaylarına oldukça farklı alternatiflerle en güzel düğün hediyesi tasarımcı Sanem Sevgen’den geldi. Zira o kâh ayakkabıların topuğuna tül duvaklar konduruveriyor, kâh kenarlarına genç çiftin ismini yazıveriyor. Bir de tabanlarına nazar boncukları çiziyor ki düğünlerde tahtalara vurmaktan bitap düşen teyzeleri büyük bir yükten kurtaracak gibi. Kimisine öyle çiçekler kondurmuş ki gelin çiçeğini tahtından edecek güzellikte. Bir de ‘darısı başına’ yazılı 1, 2, 3… diye başlayan listeyi de ekliyor tabana, gelinin bekar arkadaşlarını “Kimin ismi daha öne yazılacak?” kavgasıyla baş başa bırakarak…

“Evin perdelerini kesip anneme sürpriz yaptım”

Sanem, opera sanatçısı bir babanın kızı. Annesi de sanatla yakından ilgili. O da bu atmosfere pek kayıtsız kalamamış. Özellikle resme olan ilgisi sebebiyle bu alanda eğitim almış çocukluğunda. Tasarım yönü de hayli kuvvetliymiş o yaşlardan beri. Öyle ki bir gün annesi evde yokken makası eline alıp evdeki perdeyi şerit şerit kesmiş. Bu kötü sürprize pek de sevinmemiş elbette annesi. Ta ki komşuları kapılarını çalıp perdelerini nereden aldıklarını sorana kadar. Sanem tasarımla bu kadar ilgiliyken Yeditepe Üniversitesi’nde okuduğu sinema televizyon bölümünden umduğunu bulamamış pek. Mezun olunca bir arayış içine girmiş. Derhal İzmir’deki ailesinin yolunu tutmuş.

Yeğeni bembeyaz ayakkabıyı beğenmeyince!

Sanem’in ayakkabı macerası da tamamen tevafuk eseri başlamış. Bir gün annesinin aldığı beyaz ayakkabıyı giymemekte direnen yeğenini görünce almış eline ayakkabıyı. Önce boyamış sonra süslemiş çizimlerle. Bunu da lakabını taşıyan sanemiko adlı blogunda paylaşmış. Daha sonra da kendine özel yaptığı ayakkabıları. Öyle güzel tepkiler almış ki derhal işe girişmiş. Ancak bu süreç pek de kolay olmamış Sanem için. Zira el emeği göz nuru ayakkabılarını İstanbul’da bir butikte satmak üzere anlaşmış. Ancak bu ünlü butikten alacağını bir türlü alamadığını anlatıyor.

Duvaklı topuklar, boncuklu tabanlar

24 yaşındaki Sanem, lakabından esinlendiği Sanemiko markasını kuralı 2 yıl oluyor. Duvak ve kelebek detaylı topuklar, swarovski ve nazar boncuklarıyla süslü tabanlar öyle büyük ilgi görüyor ki müşterileri arasında ünlü isimler bile var. Geçen hafta evlenen şarkıcı Demet Akalın’ın Just Married (Yeni Evliler) yazılı düğün ayakkabısı da onun elinden çıkma. Sadece o değil, Küçük Prens, gelin arabası, gelin-damat penguen ve çiftlerin isimlerinin yazılı olduğu ayakkabılar da sıra dışı tasarımları arasında. Sanemiko’nun hamile anneler için de bebeğin adının yazılı olduğu cinsiyetine göre pembe ya da mavi babet seçenekleri var.

Tasarımlar, sanal ayakkabı müzesinde sergileniyor

Sanemiko’nun sıra dışı tasarımlara sahip yüzde yüz deri ve el yapımı ayakkabıları Hollandalı bir ayakkabı müzesinin de dikkatini çekmiş. Tasarladığı gökdelen motifli ayakkabılarla düğün ayakkabıları dünyanın ilk sanal ayakkabı müzesi www.virtualshoemuseum.com adresinde sergileniyor şimdilerde. Onun tasarımlarına sanat eseri muamelesi yapanlar sadece site yöneticileri değil. Zira Sanem Sevgen, gelin ettiği birçok müşterisinin evinin salonu ya da kütüphanesinde ayakkabılarını sergilemesinden oldukça memnun.

Kaynak: Zaman

Sen Özelsin! #GelinNisa