Güneşin Rengi ile Sıcaklığınızı Yansıtın

Sezonun trendleri konusunda modanın başkentlerinde düzenlenen defileler ipucu verir. Londra Moda Haftası’nda düzenlenen defilelerde renkler ilgi odağıydı. Yazın hangi renkleri giyeceğimize dair fikir sahip olduğumuz defilelerin öne çıkan rengi ise sarıydı. Ünlü moda evleri söz birliği etmişcesine sarının çok farklı tonlarına yer verdi. Sarıya mesafeli yaklaşanlar bile sezonda kendine uygun tonlar bulabilir. Vitrinleri dolaştıkça görüyoruz ki sarının hakimiyeti hiç de gecikmemiş. İlkbaharın ve yazın cıvıl cıvıl renkleri varken sarı nereden çıktı? Nihayetinde sarı sonbaharın habercisidir. Tasarımcıların dünyasında ise tam aksi bir istikamet çiziyor. Güneşin rengi sarıyı çok geniş bir renk yelpazesi ile sunmuşlar. Yazın habercisi ayçiçeklerini de unutmamışlar sarı tonlarını seçerken.

Ayçiçeği ve limon karışımı

Birkaç sezondur kıyafetlerde çiçeklere iyiden iyiye alıştık. Bu yaz da hem aksesuar hem de kıyafetlerin birçok parçasında çiçek desenler göze çarpıyor. Çoğunda sarı tonlar hakim. İstanbullular sarı lalelere alışık. Moda dünyası da, sarı lalelerden papatyalara, kocaman ayçiçeklerden limon çiçeklerine çeşit çeşit deseni kıyafetlere titizlikle taşıyor. Çiçek desen denince aklımıza Erdem Moralıoğlu geliyor. ‘Erdem’ markasıyla koleksiyonlarını sunan tasarımcı, Londra Moda Haftası’nda sarıyı en başarılı kullananlardan biri oldu. Tek renk sarı kıyafetler ve farklı renklerde çiçekleri sarı çiçeklerle harmanlayan koleksiyon hafızalarda yer etti, dahası hızla yayıldı. Tasarımcının 2012 kış koleksiyonunda da sarı tonlar yer alacak.

‘Sarı bana göre değil’ diyenlerdenseniz ama sarı rengi denemek istiyorsanız özellikle çanta veya ayakkabıda karar kılabilirsiniz. Portföy çantalardan, günlük çantalara birçok farklı modelde sarı var. Aynı durum takılar için de geçerli. İnce sarı kemerlerden sarı bileklik ve kolyelere kadar çok farklı alternatifi bulmanız mümkün. Ayakkabılar derseniz özellikle babetlerde sarılar önümüze çıkıyor. Blok renk topuklu ya da topuksuz ayakkabıların rengi de yine sarı.

Sarının yakın arkadaşı gri

Öncelikle maxi pileli etekler bu yaz her yerde. Hem tesettür giyim mağazalarında hem de diğer mağazalarda bulmak mümkün. Etek renklerinin başında sarı geliyor. Sarı tonları siyah tonlarla kullanabilirsiniz. Gri, sessiz ve derinden modaya hakim olmaya devam ediyor. Sarının en yakıştığı renklerden biri olmayı hak ediyor. Siyah ve sarı size fazla baskın geliyorsa dengeyi gride bulabilirsiniz.

Pastel tonlar, sezonda belirgin. Tasarımcılar hem toprak ve nüde tonları hem de pastel tonları sarı ile birlikte kullanıyor. Ortaya curcunadan uzak bir renk çeşitliliği çıkıyor. Nane yeşili nam-ı diğer mint yeşil ise sarı ile en çok kullanılan renklerden biri.

Beyaz da yazın en çok gördüğümüz renklerin başında geliyor. Özellikle limon sarısı tonlarla beyaz uyumu güzel. Dantel beyaz elbiseleri minik sarı hırkalarla tamamlayablirsiniz.

Trençkot ve yağmurluklar her bahar olduğu gibi yine baş tacı. Renkli trençkotlar ise yeni bir trend. Sarı tonda yağmurluk, trençkot ve ceket tasarlanmış.

Davet kıyafetlerinin de yeni rengi sarı. Ortadoğu’nun yetenekli ismi Elie Saab’ın uçuk sarı tonlarda hazırladığı ve bol işçilikle zenginleştirdiği elbiseler gayet şık.

Bu sezon kendinize yakışan bir sarı bulabilirsiniz. Her tonda tasarım var. Ama bazı tonlar sizi gereksiz öne çıkabilir, bazen negatif bir duruş verebilir.

Kaynak: Zaman

Sen Özelsin! #HanimNisa