Şeker Kurabiyeci ile Kurabiye Aşkına

Şeker gibi, tatlı mı tatlı bir röportajla yine karşınızdayım. Bundan bir sene kadar önce, belki daha da uzun aman önce tanıştığım ve çok sevdiğim bir ablamı mutlu etmemi sağlayan bir yerdeyim. Şeker Kurabiyeci. Haydi şimdi hem ağzımıza, hem gözümüze hitap eden şeker kurabiyelerin sahibi ”Selda Okur Atabay” ın başarı hikayesini kendisinden dinleyelim.

Seker-Kurabiyeci-Selda-Okur-Atabay-Kurabiyesi-Kurabiyeleri

G: Öncelikle kendinizi bize tanıtır mısınız?
Şeker Kurabiyeci: 1981 İstanbul doğumluyum. Bu işe dünyalar güzeli kızımın 1. yaş günü kurabiyelerini yapmakla başladım. Aslında aklımın ucunda bile yoktu. İki arkadaşımın minik kızlarına hediye olarak kurabiyeler yaptım ve insanların o güzel tepkilerini birebir görüp tebrik ve teşviklerini görünce tamam ”ben bu işe giriyorum” dedim ve hala kurabiye yapıyorum:)

Hep resim yapmak istemişimdir ancak sadece çöp adam çizebiliyordum. Bu isteğimi kurabiye yaparak giderdiğimi görünce ”Tamamdır! İşte ben bu işin peşini bırakmamalıyım” dedim. Tabii ki bu işe devam etmemde desteğini esirgemeyen eşime çok ama çok teşekkür ederim. Hafta sonları gelip kızıma bakan anneme de çok teşekkürler. Onlar olmasaydı tek başıma devam edemezdim. Beni destekleyen, yorumlarını eksik etmeyen herkese çok ama çok teşekkür ederim.

G: Esasen bankacı olduğunuz doğru mu?
Şeker Kurabiyeci: Evet. Üniversiteden sonra bölümümle ilgili işlerde çalıştım. Daha sonrasında evlilik ve çocuk olunca evde olmayı tercih ettim ama elimde sürekli bir şeyler yapıp satıyordum. Kızımın 1. yaşı ile kendimi buldum diyebilirim.

G: Peki “Şeker Kurabiyeleri” ile ilgili önünüzde bir örnek var mıydı? İlham kaynağınız ne oldu?

Şeker Kurabiyeci: Kızımın 1. yaşı ile ilgili araştırma yaparken buldum bunları ve arkadaşımın oğluna yaptığı kurabiyeleri görünce” bende yapmalıyım”  dedim. Sonra yapan kişileri buldum ve hayran kaldım. Dünyada bayağı ilerlemişler ama Türkiye’de daha yeni başlamıştı bu işler. Ben keşfedeli 3 sene oldu. 2,5 senedir aktif yapıyorum.

Seker-Kurabiyeci-Selda-Okur-Atabay-Kurabiyesi-Kurabiyeleri 1

G: Siz bu işi Türkiye’de ilk keşfedenlerden misiniz?
Şeker Kurabiyeci: Yok değilim. Türkiye de yapan çok az sayıda kişi vardı bende onların arasına girdim. 5 senedir aktif yapan kişiler var.Hem pasta hem kurabiye.

G: Şeker kurabiyesi yapmak bir yetenek gerektiriyor mu?
Şeker Kurabiyeci: Kurabiye hamurunu herkes yapıyor, üzerindeki süslemeleri de herkes yapabilir. Şeker hamurunu kurabiyeye yapıştırmaktan ibaret gözükse de her işte olduğu gibi bu işte de püf noktaları var. Ben başta kendim denedim çok yanıldım ve sonunda çok kısa bir sürede kursa gitmeye karar verdim ve içimdeki cevher ortaya çıktı:) Ben farklı tasarımlar yapmayı, kendimi tekrarlamamayı seviyorum ve kurabiyeye odaklanmış durumdayım.

G: Hep yeni fikirler, hep yeni tasarımlar. Bunu nasıl başarıyorsunuz? Herkes yapabilir mi?
Şeker Kurabiyeci: Bu işi dediğim gibi herkes yapabilir ama önemli olan “fark yaratmak”. Burada yaratmak kelimesini çok sevmesem de diğerlerinden farklı olmak diyebiliriz.

G: Şu an bu alan oldukça gelişti ve bu konu ile ilgilenen pek çok isim var. Ben ki bir Selda Hanım farkı görüyorum. Sizce o fark nedir?
Şeker Kurabiyeci: Farklı olmak:) Özen, itina,SABIR ve SEVGİ:)

G: Üzerindeki süslemeleri nasıl yapıyorsunuz? O tasarımlar nasıl oluşuyor?
Şeker Kurabiyeci: Ben genellikle elimle insan, hayvan ve çizgi film karakterlerini yapmayı çok seviyorum. Bu bana has bir özellik. Çok şükür Rabbime.  Bunun dışında patchwork, slikon kalıplarla da çalışıyorum.

G: Çok renkli olması “zararlı mı?” sorusunu akla getiriyor?
Şeker Kurabiyeci: İnanın çikolata kadar zararlı değil bizler ve çocuklarımız neredeyse her gün çikolata ya da ambalajlı ürünler tüketiyoruz. Bu kurabiyelerden belki de hiç yemeyen milyarlarca insan var. Yiyen de yılda en fazla 1 yada 2  kez yiyor. Bana bugüne kadar 2 yada 3 anne ”çocuklarıma yedirmek için istiyorum” dedi. Onun dışında hiç duymadım.  İçindeki her şey yenilebilir ve helaldir.

Seker-Kurabiyeci-Selda-Okur-Atabay-Kurabiyesi-Kurabiyeler

G: Dayanıklılık süresi nedir? Bu süre içinde bozulmadan durmasını sağlayan nedir?
Şeker Kurabiyeci: Kurabiyelerimin ömrü gönderimden sonra 1,5 aydır. Taze olarak yapılıp hemen ambalajlandığı ve hava almadığı için gönül ferahlığı ile tüketilebilir. İçine özellikle uzun kalsın diye bir katkı maddesi koymuyorum. Ev yapımı el yapımı:) Ayrıca içinde kullandığım yumurtalar benim tavuklarım tarafından üretiliyor:) Bunu ilk kez Darunnisa’da açıklıyorum. 

G: Minik bir kızınız varken bu kadar yoğun çalışabilmeyi nasıl başarıyorsunuz?
Şeker Kurabiyeci: Onun sayesinde başladım bu işe onun sayesinde devam ediyorum. Rabbime sonsuz şükürler olsun çok uslu söz dinleyen bir yavru kuşum var maşallah. Beni zorlamıyor. Hem anneyim hem iş kadını. Üretiyorum ikisine de yetiyorum ve çok mutluyum:)

G: Türkiye ve yurtdışında her yere gönderebiliyor musunuz?
Şeker Kurabiyeci: Türkiyede kargonun ve postanın ulaştığı her yere gönderim yapıyorum. Yurt dışına birileri gidecekse yakınları Türkiye’den alıp götüyorlar, defalarca oldu bu.

G: Bu meslekte kendinizi buldunuz diyorum ben buna Selda Hanım. Sizce?
Şeker Kurabiyeci: Kesinlikle ben el emeği ile yapılan her işe hayran bir insanım.  Hocalarıma ne kadar teşekkür etsem azdır kendimi keşfetmemi sağladılar. Küçüklükten beri elim boş durmaz. Hep bir şeyler vesile oldu hep istediğim şeyleri yaptım ama bir eksik vardı. Demek ki bu işmiş. Çünkü hep yeni şeyler yapıyorum işte bu benim hayat felsefem: Mutluyum-Mutlusun-Mutlu ve Hayat Güzeldir!

G: Kurabiye hamuru tarifiniz bir sır mı? Yoksa paylaşılabilir mi?
Şeker Kurabiyeci: 1 su bardağı pudra şekeri, 1 yumurta, 250 gr tereyağı, 5 su bardağı un (4 su bardağından sonra yavaş yavaş ekleyin, hamur elinize yapışmasın)

Yapılışı: Kapta önce pudra şekeri, yumurta ve oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağınızı karıştırın. Sonra ununuzu katın ve iyice yoğurun. Oklava yardımıyla açın ve istediğiniz kalıpla kesin. Yağlanmış tepsiye dizip önceden ısıtılmış fırında pişirin. Üzerinin yanmamasına dikkat edin.

G: Tarifi sır gibi saklayabilirdiniz? Ancak paylaşmayı tercih ettiniz, bu özgüveninizi neye borçlusunuz?
Şeker Kurabiyeci: Ben bunu sadece kendime pay biçerek söylemeyeyim. Diğer arkadaşların hakkına girmiş olurum. Birçok kişi kurabiye tarifini sayfalarından paylaşıyorlar. Paylaşmayanlara da saygım sonsuz. Gizli bir bilgi değil un, şeker, yağ, yumurta. Ama püf noktalarını bulmak çok zamanımı aldı. Bu bilgileri de kurslarımda paylaşıyorum.

Yalnız şunu da söylemek istiyorum. Bir iş yapacağınız zaman artık internet gibi bir kaynak varken direk soru sormak yerine araştırmalarını öneriyorum. Çoğu zaman kişiler direk hiç deneme yada araştırma yapmadan soru soruyorlar. Ben ve tanıdığım arkadaşlarım nazik bir şekilde paylaşabilecekleri kadar olan kısmına cevap veriyoruz ve bazen beklenmedik dönüşler olabiliyor. İyi niyetiniz suistimal edilebiliyor. Yapılan emek, zaman ve sabır var. Hiçbir iş öyle kolayca ortaya çıkmıyor. O nedenle anlayış bekliyoruz. Bunu herkes için söyleyebilirim sanırım:)

G: Ben şahsım adına sizinle bu röportajı yapabildiğim için çok mutluyum. Gördüğüm en iyi Şeker Kurabiyeci’siniz çünkü. Pozitif, sevgi dolu, enerjik. Ve kabul edip de tüm yorgunluğunuza ve yoğunluğunuza rağmen röportaj yaptığınız için  çokça teşekkür ederim Selda Hanım. İyi ki sizi tanımışım.
Şeker Kurabiyeci: Çoook ama çok teşekkür ederim. Bana güvenip bir adım daha ileri gitmeme vesile olduğunuz için. Kadınların birbirine desteği çok önemli ve bu işe başladıktan sonra bunu çok iyi gördüm. Tüm destekçilerime, takipçilerime çok ama çok teşekkür ediyorum ve yeni başlayanlara tavsiyede bulunmak isterim nacizane:) Bana kursa gelenlere de söylemeye çalışıyorum hep, birilerinin yaptığı işlerle bir yerlere gelmeye çalışmayın, taklit etmekten kaçının, araştırın, sabır gösterin, emek verin ve ”Sonuç Muhteşem Olacak” diyorum:)

G: Son olarak Darunnisa.com ile ilgili düşünce ve görüşlerinizi de alalım?
Şeker Kurabiyeci: Çok güzel ve eğlenceli bir röportaj oldu benim için. Bana ilk sipariş verenlerden biri olan sevgili Gül hanım ile eskilere gittim:) Böyle bir internet sayfası olması ve kadınlara yönelik her türlü bilgiye ulaşabilmek ayrıcalık. Kadının kadına desteğini de göz ardı etmemek lazım. Yolunuz açık olsun. Paylaştıkça çoğalırız. Tekrar çok teşekkürler.

Sen Özelsin! #YazarNisa