Tesettür + Hayalgücü + Mutluluk = Sümeyra Eroğlu

Sumeyra ErogluAdını sosyal medyada duyurmaya başladıktan sonra, “fotoğrafçılık” alanında akla gelen ilk isim olmayı başaran genç mi genç, güzel mi güzel, tatlı mı tatlı bir isimle röportaj yaptık. Tabii ki ” Sümeyra Eroğlu”.

Sümeyra Hanım’ın o kadar beğeniyi ve ilgiyi nasıl kazandığını; yoğun çalışma saatlerine rağmen, nezaket ve samimiyet ile sorularımı cevapladığında anlamış bulundum. Benim için keyif doluydu. Sözlerini sevgiyle sizler için kaydettim.

Sabırsızlandığınızı farkındayım. Sizleri röportajım ile başbaşa bırakıyorum. Keyifli okumalar :)

G: Öncelikle Sümeyra Eroğlu kimdir? Neler yapar? Nerede yaşar?
Sümeyra Eroğlu: İstanbul’da yaşıyorum trafiğin ve hayatın en yoğun olduğu bölge Avrupa yakasında :) 19 yaşındayım üniversitede “Fotoğrafçılık” üstüne eğitim alıyorum. 3 kız kardeşiz. En küçükleri benim. Babam öğretmen, annemse ev  hanımı.

G: 19 yaşında genceciksiniz maşallah…
Sümeyra Eroğlu: Evet 19 yaşındayım. Genç yaşta iş sahibi oldum Rabbime şükürler olsun.

G: Genc yaşta iş sahibi olmakla beraber önemli bir başarı elde ettiniz. Neye bağlıyorsunuz?
Sümeyra Eroğlu: Tamamen Rabbimin bana açtığı yoldan yürüdüğüme inanıyorum. Bunun başka bir açıklaması olamaz diye düşünüyorum. Tabii ailemin özellikle ablamın ve annemin desteğini gözden kaçırmamak lazım.

Sumeyra Eroglu 1G:  Fotoğrafçılık bir çocukluk hayali miydi?
Sümeyra Eroğlu: Hayalimde böyle birşey hiç olmadı. Hep küçük bir kafem olsun istemiştim. Hala istiyorum. Ama artık duvarlarında çektiğim karelerin yer aldigi bir kafem olacak inşaAllah.

G: O zaman inanıyorum olacaktır. Peki nasıl başlayıp nasıl geliştirdiniz kendinizi?

Sümeyra Eroğlu: Ablamın eve makina alması ile başladı herşey. Belli başlı fotoğraf gruplarıyla gezilere dahil oldum sonrasında. Ve şimdi okuyarak geliştiriyorum kendimi.

G: Peki Sümeyra Hanım fotoğraf çekmek sizin için ne ifade ediyor? En çok hangi kareleri çekmekten keyif alıyorsunuz?
Sümeyra Eroğlu: İnsanların unutulmaz, özel anlarını çekmek çok hoşuma gidiyor. Çoğunluğu hep sıcakkanlı çiftler olduğu için çekimlerimiz eğlenceli geçiyor.

G: Kaliteli ve kalitesiz fotoğraf nasıl ayırt edilebilir?
Sümeyra Eroğlu: Bunu hangi açıdan sorduğunuza bağlı. Baskı olarak mı? Poz olarak mı? Baskı olaraksa fotoğraf elinize gelmeden anlayamazsınız. PC’de megapikseline bakarak ne kadar kaliteli veya kalitesiz bir çekim olduğunu anlayabilirsiniz.

G: Tamam biz görsel olarak bakalım? Siz de biliyorsunuz ki sanal dünyada yeni çıkan fotoğrafçıların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bizler iyi/kötü çekimi nasıl ayırt edebiliriz?
Sümeyra Eroğlu: Görsel olarak sadece pozlardan ayırabilirsiniz. Kendi hayal gücü ile mi çekiyor yoksa başkalarını taklit mi ediyor? veya kadraj hatalarını fotoğrafın konusunu anlayarak nasıl bir çekim yaptığını az çok fark edersiniz.

Sumeyra Eroglu 2

G: Peki yeni çıkan fotoğrafçılar size ne düşündürüyor?
Sümeyra Eroğlu: Her fotoğrafçının çekimlerinde dikkat ettiği belli detaylar, açılar vardır. Belli başlı fotoğrafçılar var ki MaşaAllah çok özenle takip ediyorum. Çok iyi kareler yakalıyorlar. En iyisi de insanların doğal hallerini yakalamak oluyor. Bir mesleğin çok talibi olur ama genelde en iyileri tercih edilir, fotoğrafçılık da böyle.

G: Siz ne zaman başladınız bu işe?
Sümeyra Eroğlu: Geçen sene Ağustos ayında başladım.

G: Bütün işlere tek başınıza mı koşturuyorsunuz? Size destek olanlar var mı?
Sümeyra Eroğlu: Aile şirketi haline geldik diyebilirim. Ablalarım da kendi başlarına çekime gidiyor. Annem ve babam da haftasonları mutlaka bize eşlik ediyor :)

G: “Düğün Fotoğrafı” çekmek çok zor, çok özen isteyen bir alan. Nasıl cesaret ettiniz?
Sümeyra Eroğlu: Aslında gerçek şu ki aklımda hiç böyle birşey yoktu. Bir arkadaşımın zoruyla ablasının düğün fotoğraflarını çektim. Sonra da başka bir arkadaşımı. Bunlar çok beğeni alınca, sadece insanların beğenisini almak için sayfa açtım. Ama açtığım sayfa Rabbime şükürler olsun ki işime dönüştü. “Gelin- Damat  Fotoğrafçısı” oldum.

Sumeyra Eroglu 3G: Sadece fotografçılığınız ile değil, modaseverliğiniz ile de gözler önünde olan birisiniz. Nerede ne giydiğiniz, hangi kıyafetinizi nereden aldığınız merak konusu oluyor:) Ne diyorsunuz?
Sümeyra Eroğlu: Çok fazla modayı takip edemiyorum ama maşaAllah çook iyi tasarımlar yapılıyor. Onlara bakmamak elde değil.:)  Tesettür için çok büyük adımların atılmasıyla birlikte tesettürlü modacılarının artması çok iyi oldu şükürler olsun.

G: Peki Sümeyra Hanım, fotoğraf çekmeye duygusal yönden bakınca neler söylersiniz? Resim, şiir gibi bir sanat mıdır fotoğrafçılık? Size ne hissettiriyor?
Sümeyra Eroğlu: Fotoğrafçılık tamamen hayal ürünü olan bir meslek. Sürekli farklı kareler yakalamak, farklı kompozisyonlar oluşturmak lazım. Göründüğü üzere çok fazla fotoğrafçı var hepsinin farklı farklı kareler çekmesi imkansız olduğu için fotoğrafların tamamen hayal gücüne dayandırması gerekiyor. Her mesleğin kendine göre zorlukları vardır bu meslekte de hayal gücünü daima kullanmak şart.

G: İlerde kendinizi nerede görüyorsunuz “fotoğrafçılık” dalında?
Sümeyra Eroğlu: Dünyaca duyulmuş, her yerde çekilmiş unutulmaz karelere sahip olan biri olarak inşaAllah:)

G: Peki olumsuz eleştrilerle hiç karşılaşıyor musunuz?
Sümeyra Eroğlu: Her fotoğraf yayınladığımızda olumlu değerlendirmeler de olduğu olumsuz eleştiriler de  alıyoruz. Hamd olsun olumlu yorumlar daha fazla oluyor.:)

G: Çekimlerinizde sizinle karşılaşınca yaşınızın gençliğinden dolayı şaşıranlar oluyor mu?
Sümeyra Eroğlu: Yaşımla ilgili genelde olumlu tepkiler alıyorum. Hatta bir keresinde bir mağazaya gittigim zaman bir hanımefendi benim adımı duyunca inanamadı. İnandırmak için çok uğraştım. Beni bu kadar genç biri olarak beklemiyormuş. Çok şaşırdı :)

G: Aaa bu arada,  bir muhafazakar yaşam dergisince yapılan “Enlerin Seçimi Anketi” sonucu yılın fotoğrafçısı ödülünü aldınız? İlk ödülünüz müydü? Ne hissettiniz?
Sümeyra Eroğlu: Evet ilk ödülümdü. Yani tarif edilmesi zor. Çok gurur verici bir duyguydu. Özellikle de babamın gülümsemesine, benle gurur duymasına vesile olmak daha da gurur verici bir olaydı :)

G: Fotoğrafçılık alanında sizin yakaladığınız başarıyı yakalamak isteyenlere tavsiyeleriniz var mı?
Sümeyra Eroğlu: Kendilerini her zaman geliştirmek üzere adımlar atsınlar. Hiçbir zaman oldukları yerde saymasınlar. Büyük işler küçük adımlarla başlar.

G:  Bu keyifli ve faydalı sohbet için teşekkür ediyor, Darunnisa.com olarak eğitim hayatınızda ve çalışmalarınızda başarılar diliyoruz.
Sümeyra Eroğlu: Teşekkürler…

İletişim: facebook.com/SumeyraErogluPhotography | twitter.com/Serogluuu

Sen Özelsin! #GelinNisa, #YazarNisa