Sümeyye Erdoğan Yönetiminde Kadın ve Liderlik

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlı Fatma Şahin; İstanbul Forumu kapsamında düzenlenen “Ortadoğu’da Kadın ve Liderlik” konulu panele katıldı. Başbakan Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan yöneticiliğini yaptığı panelin diğer konuşmacıları; Nobel ödüllü Tawakkol Karman, gazeteci Nur Batur ve Bahreyn’den Aysha Mubarak idi.

Panelde konuşan Bakan Fatma Şahin, dünyadaki temel hak ve hürriyetlerde değişimi iyi görmek gerektiğini belirtti. Bakan Şahin, fikirlerin çok hızlı bir şekilde dolaştığı dünyadan, Ortadoğu’nun ayrı düşünülmemesi gerektiğini söyledi. Her gün Suriye’den binlerce kadının ve çocuğun sınırdan Türkiye’ye geçtiğini ifade eden Şahin, şu ana kadar da Türkiye’de yüz binlerce insana kamplarda hizmet verildiğini anlattı.

Çocukların eğitiminden, temel ihtiyaçlarına kadar bütün ihtiyaçlarını karşıladıklarını vurgulayan Bakan Şahin, şöyle devam etti:

”Bu süreçte uluslararası hukuka ve topluma baktığımız zaman, birçok mazeretin yaratıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Sayın Başbakanımız Suriye halkının yanında olduğunu, komşu olarak gerekli bütün desteği vereceğini açıklayan ve bunu yüksek sesle dile getiren bir lider olmuştur. Dönüp baktığınızda bu ses ne kadar duyuluyor. Ölen Müslümanlar üzerinde kim ne yapıyor dediğimiz zaman o istediğimiz katılımcılığı da göremiyoruz. Şu bir gerçek ki biz bu mücadelede iç muhalefette de yalnız kalmamıza rağmen, her zaman olduğu gibi bütün bütün Ortadoğu ve Kuzey Afrika coğrafyasında mazlumun yanında yer almak ve onlara yardımcı olma konusunda politikamızı güçlendirmeye devam edeceğiz”.

Kabinedeki tek kadın bakan olduğunu hatırlatan Şahin, bu durumun kadınların temsil seviyesinin çok az olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kadınların temsil edildiğinden bahsetmek için kadın temsil oranının yüzde 25-30 düzeyinde olması gerektiğini vurgulayan Şahin, Başbakanın kadın kotasını yüzde 30’a çıkardığını ifade etti.

”Temel Eğitimde Kadın-Erkek Eşitliği Sağlandı”

İktidar olarak kadınların yaşam standartlarını en üst düzeye çıkarmayı amaçladıklarını belirten Şahin, şöyle devam etti:

”Kadın hakları konusunda özellikle sayın başbakanımızın, ‘kadına karşı ayrımcılık ırkçılıktan beterdir, kadınlar hayatın her alanında etkili olmalıdır’ sözü, kadın hakları açısından ülkemizde önemli bir yoldur. Bugün temel eğitimde kadın erkek arasındaki eşitlik ülkemizde sağlanmıştır. Yüzde 98 oranında kızlarımızı okutuyoruz. 2 milyondan fazla kız çocuğuna erkeklerden daha fazla para vererek onlara pozitif ayrımcılık yaptık. Son 10 yılda 2.6 milyar lirayı bu konu için ayırmış bir ülkeyiz”.

 Kaynak: ASPB

Sen Özelsin! #AktifNisa