Tesettürde Bordo Asaleti ve Sıcaklığı

Bordo Tesettur Giyim Kiyafetleri 12Bu kış, pastel tonları gördük vitrinlerde. Yazdan kalan bu tonlara gözümüz alışmaya çalışırken bordo çıktı ortaya. Geçen yıl parlak kırmızılar varken bu sezon, ‘olgun bir kış rengi’ olan bordo vitrinlerde.

Havalar ne kadar puslu, ne kadar soğuksa kıyafetlerde renkler o kadar öne çıkıyor. Bazı renkler aslında her zaman elimizin altında. Kahverengi, taba, yeşil kışa en yakışan renkler. Bu listenin en başına bordoyu da yazabiliriz. Kışın diğer tonlarıyla başarıyla uyum sağlayan bordo, kırmızı gibi kendini açık etmiyor, daha dingin ama sıcak. Bu yüzden de dolaplarda fazlasıyla yer buluyor. Bu kış onu çok daha geniş bir yelpazede göreceğiz. Sadece kıyafetlerde değil aksesuarlarda, hatta ev dekorasyonunda bile bordo sıcaklığı var.

İmparatorluk günlerine duyulan özlem

Sezonun hitleri konusunda önemli referansların çoğu New York Moda Haftası’nda yayıldı. Etkinlik metropol insanına giyilebilir çözümler üretme konusunda önemli bir iş görüyor. Maskülen bir atmosferin hakim olduğu moda etkinliğinde bol bol kürk ve deri parçalar da gördük. Renklerde koyu mücevher tonları yoğundu. Bordo ise hemen her koleksiyonda kendine yer edinen tematik renk olmayı başarmıştı. Pançolardan kabanlara, ipek saten elbiselerden çantalara her yerde vardı.

Bordonun öne çıkma sebeplerinden biri kraliyet ve imparatorluk günlerine duyulan özlem. Barok ve rokoko desenlerle gün yüzüne çıkan trend, renklerde bordoyu seçti. İmparatorluk günlerinden kalan desenler kumaşları güzelleştirirken kumaşlarda da zenginlik vardı. Lüks kumaşlar bordoyla birleşince modern dünyada bir nostaljik yolculuk yaşanır oldu Kadife, ipek, saten, dantel daha bir güzelleşti. Ve bir de deri. Deri modası bu kış yine her yerde. Bu sefer kendine renkler katıyor. Bordo deriler (etek, kemer, ceket,  çanta vb.) en çok öne çıkanlar. Gri, haki yeşil, siyah, petrol mavisi gibi renklerle birlikte kullanabilirsiniz.

Bordo mantolar

Tesettür giyim markaları sezonun desenleri ve modellerini takip ettiği gibi bu kış renklerde de günceli yakalamış. Bordoyu görmediğiniz marka yok gibi. Genellikle dış giyimde karşımıza çıkıyor. Manto ve pardösülerde ve özellikle gençlerin tercihi olan kaplarda da bordolar görüyoruz. Tuğba Venn, Tekbir, Armine, Kayra, Zühre gibi markaları farklı tonlarda ve parçalarda bu renge yer veriyor. Tuğba Venn’in pançoyu andıran kaşe kapları oldukça şık.

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız.

Sen Özelsin! #HanimNisa