Cazibe Merkezi Markalı Tesettür Mağazaları

İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde belli caddelerde yoğunlaşan tesettür markaları, son birkaç yıldır yeni müşteriler peşinde. Sosyal medyadaki talepleri dikkate alan firmalar, konsept mağazalar ile Anadolu’ya açılıyor.

Anadolu’da yaşayanlar bilir. Tekstil konusunda seçenekler büyük şehirlerle kıyaslanmayacak kadar kısıtlıdır. Giyim kuşam anlayışı şehrin birkaç mağazasından ibarettir. Daha fazlası için ya terzilere taşınırsınız ya da size yakın bir büyük şehre. Bütün bunlar artı masraflar anlamına dageliyor. Bu yüzden kendi şehrinizde size sunulanlarla yetinmek zorunda kalırsınız. Tesettür giyimde de durum pek farklı sayılmazdı.

Son yıllara kadar, mağaza açmak yerine bayiler kanalıyla ürünlerini Anadolu müşterisine ulaştırmaya çalıştı markalar. Fakat sorun şu ki mağaza sahibi, tesettür giyim markalarının birçoğundan aldığı ürünlerden bir karma oluşturduğu için size sunulan ürünler mağaza müdürünün beğenisine kalıyordu. Yani mağaza müdürü İstanbul’dan neleri seçip beğenirse, size sunulan ondan ibaret oluyordu. Fakat bu durum değişiyor.

Setrems, Tuğba Venn, Tekbir gibi tesettür giyim denilince akla ilk gelen markalar son yıllarda Anadolu’da mağazalaşma yoluna gidiyor. Tuğba Venn, ilk mağazasını 2006’da Ankara’da açtı, şimdi bu sayı 30’a ulaştı. Marka, en son Malatya Park AVM’de ve Urfa şehir merkezinde birer mağaza açtı. Ankara’da Nata Vega AVM ile Kayseri merkez çarşıda da çok yakında bir mağaza açacak. Mağazacılık konusunda bu hızlı ilerlemeyi firma yetkilileri şöyle açıklıyor: “Bizim için önemli olan ürünlerimizi en dolaysız şekilde müşterilemize ulaştırmak. Talep yoğunluğu sıralamasına göre şehirleri tespit ediyor ve oralarda mağaza açıyoruz.”

Setrms’in Anadolu’da toplam 10 mağazası bulunuyor. En son mağazasını Diyarbakır Ninova Park AVM içinde açtı. Diyarbakır’ı tercih etme nedenleri arasında ilk sırada Diyarbakır’ın Güneydoğu bölgesinin en büyük ili ve büyükşehir olması geliyor. Ayrıca Diyarbakır’ın merkezi pozisyonu dolayısıyla Mardin, Batman, Siirt, Şanlıurfa, Elazığ, Muş, Bingöl gibi illerden de alışveriş için insanların bu şehre gelmesi firmanın rotasını belirlemiş.

Müşteri kahvaltısı

Anadolu’da mağaza açma hamlesini ilk başlatan Tekbir’in mağazası sayısı diğerlerine göre oldukça fazla: Anadolu’da tam 25 mağazası var. Tekbir Giyim Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Karaduman, Anadolu’da mağazalaşma sürecini şöyle anlatıyor: “Bazı bölgelerde tesettür giyime yoğun ilgi vardı. Ancak ürün verdiğimiz mağazalar herkesin rahat ulaşabileceği noktalarda değildi. Özellikle Ankara, Konya, Kayseri, Sivas ve Erzurum’daki bayi ve satış noktaları her ilde ondan fazla olmasına rağmen, şu anki bir mağazamız kadar ve ihtiyaca cevap veremiyordu.”

Karaduman, müşterilerine satış yapmak kadar müşterilerinin beklentilerine cevap veren bir üretim yapmayı önemsediklerini söylüyor. Bu anlamda tüm mağazalarında eşzamanlı olarak ‘Müşteri Kahvaltıları’ düzenliyorlar. Böylece Anadolu’daki müşterinin bakış açısını, görüşlerini ve beklentilerini ilk ağızdan dinliyorlar.

Mağaza açılacak iller, sosyal medyadaki takipçi sayısına göre belirleniyor

Mağazacılık başarısı, markalaşmanın formüllerinden biri. Müşterinizi kendi mekânınızda ağırlamak önemli bir iletişim. Büyük markaların hemen hepsinin mağazalaşma çabasının altında yatan sebeplerden biri şüphesiz bu. Tesettür giyim markalarını mağaza açma konusunda teşvik eden bir diğer sebep de önemli yatırımlar ve çabalar harcadıkları markalarının en iyi mağazalarda sunulmasını istemeleri. Sadece katalog çekimleri için bile büyük yatırımlar yapan markalar, tasarımlarının kıyıda köşede kalmış bir mağazada değil, şehrin cazibe merkezi noktalarında müşterisine en iyi mağazacılık hizmetiyle ulaşmasını amaçlıyor. Sosyal medya kavramı başlangıçta eğlence ile örtüşen bir mefhum gibiydi. Firmalar hedef kitlelerinin seslerini duymaya başladıkça bu yeni iletişim ortamını ciddiye almaya başladı. Hakkını teslim etmek lazım, koca koca markalar ‘sosyal medya nasıl bir şeymiş’ diye henüz yeni keşif yaparken tesettür giyim markaları yüz binleri aşan sadık takipçileri ile çoktan iletişim köprülerini kurmuştu. Sosyal medyada hedef kitlesine direkt ulaşma imkânı bulan tesettür giyim markaları, Anadolu’da açacakları mağazalar konusunda da bu yeni iletişim mecrasından besleniyor. Şehrin sosyo-ekonomik durumu, mağaza lokasyonlarının uygunluğu gibi mağazacılık için önemli kriterlere artık sosyal medyadaki takipçi sayısı da eklendi. Takipçi sayısının yoğunluğu da şehirdeki talebi anlamaya yardımcı oluyor.

Anadolu’daki AVM’lerin gözde mağazaları

İstanbul’daki emsallerini aratmayan ve Anadolu’ya çil yavrusu gibi hızla yayılan AVM’ler, bulundukları şehirlerin alışveriş kodlarını değiştirdiklerini biliyoruz. İnsanlar artık yüksek standartlarda mağazacılık hizmeti bekliyor. İstanbul’da uzun yıllar AVM’lerden içeri alınmayan tesettür giyim markaları, Anadolu’da açılan AVM’lerde geniş metrekarelerde ve merkezi noktalarda ‘rahatça’ konumlanabiliyor. Hatta baş tacı ediliyor. İstanbul’daki AVM’lerde ise hâlâ girilemeyen yerler olduğunu Tekbir Giyim Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Karaduman’dan öğreniyoruz. Karaduman, “Forum AVM’ler dışında tesettür firmalarına koyulan bir kota yok ama Forum AVM’ler açık açık dile getirmeseler de tesettür mağazalarının önünü kapatıyor.” diyor.

Sen Özelsin! #HanimNisa