Leke Tutmayan Tesettürlü Gelinlik Nasıl Olur?

Düğün günü gelinliğinin kirlenmesini, sonrasında sararmasını istemeyen gelin adayları için artık nanoteknolojik kumaşlarla gelinlik üretiliyor. Ancak kahve lekesi tutmayan, su geçirmeyen bu gelinlikler diğerlerinden ortalama bin lira daha pahalı.

Gelin adaylarının kafasında yüzlerce model belirip belirip siliniyor bugünlerde. Uzun süren kararsızlığın ardından gelinlik siparişi verilecek. Tabii düğün günü herkesin gözü gelinin ve gelinliğin üzerinde olacak. Peki ya bir terslik olursa? Aylarca düşlediğiniz, günlerce dikilmesini beklediğiniz, provalarına gittiğiniz gelinliğinizin başına bir şey gelirse? Örneğin damat pastayı üzerinize düşürse ya da sizin aç kalmanıza dayanamayan yakınlarınız yemek verirken meyve suyunu gelinliğinize dökse… Kâbus gibi değil mi? Ama olmayacak şey değil! Bu yüzden beyaz gelinliğiyle düğün salonuna salına salına girip vişne rengi etekleriyle boynu bükük poz vermek istemeyen gelin adaylarına küçük bir önerimiz var: Nanoteknolojik gelinlik.

Ev tekstilinde ve damatlık takım elbiselerinde uzun süredir kullanılan bir teknoloji bu. Kumaşlara nanoteknoloji uygulandığında leke tutmuyor, su geçirmiyor. Haliyle bu teknolojiyle üretilen gelinliklerin üzerine de ne kadar çay, kahve, meyve suyu dökülürse dökülsün, kuyruklarına kaç ayakkabı basarsa bassın kirlenmiyor.

Böyle bir gelinlik üretme fikri Beylerbeyi’ndeki Beyaz Düş Gelinlik’in sahibi Nuran Kulaksız’a ait. Kendisi giyim öğretmenliğinden mezun. Aynı zamanda stilist. Yaklaşık 10 yıl Ankara’da butik işletmiş. Birçok milletvekilinin eşine ve kızlarına gelinlik tasarlamış. Ancak eşinin tayini üzerine artık İstanbul’da. Buradaki butiğinin bir yıllık geçmişi var. Buna rağmen milletvekilleri ve bürokratlar hemen keşfetmiş onu. Ziyaretimiz sırasında yine bir milletvekilinin kızına nişanlık dikiyordu.

Kulaksız’ın nanoteknolojik gelinlik üretme fikri akrabalarının ve bazı müşterilerinin kötü anılarını anlatmasıyla filizlenmiş. Kış aylarında gelinlik eteklerinin misafirlerin ayakkabılarından dolayı çamur olmasından, kır düğünlerinde beyaz kumaşın çok fazla kirlenmesinden, düğün günü gerçekleşen kazalardan, dolaplara kaldırılan gelinliklerin sararması, paslanması ya da küflenmesinden şikâyet edenlerin soruna nasıl çözüm bulabilirim düşüncesi harekete geçirmiş onu. Uzun araştırmalar sonucu Bursa’da nanoteknoloji uygulaması yapan bir firma ile anlaşmış. Şu anda da nanoteknolojik gelinliklerin patenti onda.

Bu teknoloji hemen her tür kumaşa uygulanıyor. Kumaşların renginde, dokusunda herhangi bir değişim yok. Fiyatları ise normal kumaşla diktirdiğiniz gelinliklerden ortalama bin lira daha pahalı. Kulaksız, “Dileyene normal kumaştan, dileyene nanoteknolojik kumaştan gelinlik dikiyoruz. Ama nanoteknolojik kumaştan gelinlik diktirenler gerçekten çok memnun. Düğün günü hiç endişelenmediklerini söylüyorlar.” diyor.

Kaynak: Zaman

Sen Özelsin! #GelinNisa