Tesettürlü Gelinlik Bulmak Neden Hâlâ Çok Zor?

Alllı, pullu, taşlı gelinlikler artık geçmişte kalacak. 2012 yılının gelinlik modası sadelikten yana. Detay olarak fiyonklar ve belde kemerler kullanılmış. Abartıdan hoşlanmayanlar için seçenek bol.

Düğün, nikâh merasimlerinin en önemli sembolüdür gelinlikler. Bütün gelinler bu özel günde giyeceği gelinliği önemser. Zira evler yeniden döşenir, eksikler giderilir fakat gelinlik ve o mutluluk fotoğrafını yenilemek mümkün değildir. Diğer taraftan gelinlik denen şeyi bir amaç haline getirmemek lazım. Zira birçok gelin daha güzel bir gelinlik için aylarca kafa yorup sonunda klişe ve çoğu zaman da abartının dozunu kaçırmış gelinliklerle çıkıyor karşımıza.

Tesettürlü gelinlik bulmak zor

Geçtiğimiz günlerde Fatih’teki gelinlik mağazalarını gezip 2012’de ne modeller var diye inceledim. Fatih normalde tesettürlü hanımların yoğun ikamet ettiği bir yer. Dahası sadece orada yaşayanlar değil, çevre ilçeler ve illerden de buraya düğün alışverişine gelen önemli bir kitle var. Ama uzun cadde boyunca tesettürlü bir insanın alıp çıkabileceği bir gelinlik neredeyse yok. Modellere bakıp, o modelin tesettürlü halini tasavvur etmenizi istiyorlar. Sonuç beklediğiniz gibi olamayabiliyor. Açıkçası bu yüzden tesettürlü gelinlik giyeceklerin yarı tasarımcı olması lazım. Dahası başörtülü olmasanız da biraz kapalı bir gelinlik giymek istediğinizde sonuç pek değişmiyor. En iyi ihtimalle elinize uyduruk bir bolero tutuşturuluyor. Bütün gelinliklerin mütemadiyen dekolte hatta gereğinden fazla abartılı olması tam bir soru işareti.

‘Gelin başı’nızı garantiye alın

Gelin başı en az gelinlik kadar önemli. Gelinlik ancak onu tamamlayan detaylarla size yakışıyor. Özellikle başörtülü gelinler yıllarca bu konuda sıkıntı yaşamıştır. Zira gelin başı denince sadece topuz anlayan kuaförlere mahkum bir haldeydi insanlar. Kuaförler de zaten saçı görünmüyor bari öne çıkan bir şeyler yapayım mantığıyla çoğu zaman sizi gülünç gösteren denemeler yapıyordu. Şimdilik durum biraz daha iyileşmiş gibi. Boynu açık ve hangi amaçla yapıldığı belli olmayan abartılı modeller eskisi kadar yok. Ama siz yine de gelinliğinizi alıp gelin başınızı yapacak yere götürün ve bir karar verin. Gelin başının gelinliğinizle aynı çizgide olması önemli. Son zamanlarda doğal çiçekler, taçlar ve minik şapkalar öne çıkıyor. Gelinliğinize özel bir aksesuar da yaptırabilirsiniz. Ama ne olursa olsun size ve gelinliğinize yakışmasına dikkat edin. Abartmayın. Gerekirse prova edilmesini rica edin.

Hazır gelinliğe ilgi artıyor

İspanya’nın gelinlik markası Rosa Clara sosyal medyadan ve internet üzerinden takip ettiğim modellere sahip. Marka bu sezon başında Beymen Bridal vitrinlerinde yerini aldı. Beymen Bridal’deki gelinlikleri gördüğümde açıkçası çok şaşırdım. Zira modeller oldukça sadeydi. Özellikle pullu, taşlı, abartılı gelinliklerden sonra gözünüze fazla sade gelebiliyor. Gelinliklerde öne çıkan detay, bel kısmındaki işlemelerdi. Bu yıl kemer şeklinde işlemeli modeller birçok modaevinin tercihi olmuş. Ayrıca minik fiyonklar, yer yer peplum detaylar da göze çarpıyor. Bolerolar ise gelinliklerin vazgeçilmezi yine. Fakat nedense normalde itici bulduğum halde gördüğüm modellerdeki kullanımı oldukça uyumluydu ve iğreti durmuyordu. Bunun sebebi bolero ile gelinliğin bir arada düşünülerek tasarlanması. Gelinlikleri inceledikten sonra, hem dünyadaki gelinlik trendlerini hem de Türkiye’deki hazır gelinlik eğilimi üzerine Beymen Bridal Satın alma sorumlusu Sebla Devidas ile sohbet ettik.

Son yıllarda sadece Beymen değil birçok farklı butik özellikle yurtdışında gelinlik konusunda marka olmuş modaevlerinin tasarımlarını Türkiye’ye getiriyor. İnsanlar neden hazır gelinlik tercih ediyor?

Hazır gelinlik sektörü Türkiye’de son dönemlerde oldukça artış gösterdi. Müşteri öncelikle güvendiği markalarda, üzerine denediği ve tam bedenine göre yeniden sipariş verebildiği ürünleri tercih ediyor. Bu şekilde model ve beden konusunda risk ortadan kalkıyor. Türk müşteri artık yurtdışındaki birçok markanın hazır giyim koleksiyonlarını deneme şansına sahip. Bu nedenle son dönemlerde hazır gelinliklere ilgi arttı. Rosa Clara en çok tercih edilen markalarımızın başında yer alıyor. Özellikle sunduğu modeller Türk müşterinin vücut tipine çok uygun. Dantel ve işlemelerin de ön planda olması müşterilerin bu markaya olan ilgisini artırdı. Dantelli, belden kabaran balo elbisesi modelindeki gelinlikler beğeniliyor. Vücuda oturan, dar ve alt kısımdan açılan gelinlik modelleri de ilgi görüyor.

Dünyada gelinlik trendleri ne yönde ve Türkiye’deki yansımaları nasıl?

Avrupa’da gelinler özellikle daha sade modelleri tercih ederken, Türkiye’de daha iddialı, kabarık, işlemeli, detaylı gelinlikler tercih ediliyor. Bununla birlikte son dönemlerde Türk gelinlerinin eskiye göre daha sade, az işlemeli ve daha az kabarık modelleri tercih etmeye başladığını gözlemliyoruz.

Gelinlikte kumaş, renk gibi konularda ne gibi değişiklikler var?

Gelinlik söz konusu olduğunda birçok farklı kumaşta modeller görmek mümkün; saten, şifon, dantel, tafta. Beymen Bridal olarak gözlemlediğimiz gelinlerin çoğunlukla daha akışkan, hafif materyallerde gelinlikler tercih ettiği yönünde. Tafta, saten gibi kumaşların aksine, şifon ve dantel en çok tercih edilen kumaşlar arasında. Genellikle alternatif renklerde gelinlikler çok fazla rağbet görmüyor, beyaz ve fildişi bütün gelinlerimizin tercih ettiği renkler.

Kaynak: Zaman

Sen Özelsin! #GelinNisa