Mescidi Haram Genişliyor, Umre Kolaylaşıyor

Mescidi-Haram-Kabe-Kusbakisi2013 yılı hac protokolünü imzalamak üzere Suudi Arabistan’a giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mekke’de bulunan Hac ve Umre Araştırmaları Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Hac ve Umre Araştırmaları Merkezi Dekanı Prof. Dr. Abdülaziz b. Reşad ile görüşen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kabe’nin genişletilmesi ve Osmanlı Revakları hakkında Mimar Muhammed Abdullah İdris ve Mimar Abdullah Muhammed Fude’den bilgi aldı. Osmanlı revaklarının son durumuyla ilgili bilgi veren Mimar Muhammed Fude, “Uzun zamandır gündemde olan Osmanlı Revakları, genişletme projesi kapsamında muhafaza ediliyor. Revakların yıkılması söz konusu değil. Zaten mevcut projenin detayları incelendiğinde revakların mevcut yerlerinde korunduğu görülecektir.” ifadelerini kullandı.

Mescidi-Haram-Kabe-Ic-Bakis

Görüşmede ziyaretten duyduğu memnuniyetini ifade eden Dekan Abdülaziz b. Reşad, Diyanet İşleri Başkanlığının projelerinden istifadeye açık olduklarını, bilimsel çalışmalardan yararlanabileceklerini ifade etti. Diyanet İşleri Başkanı Görmez ise ziyaretin ortak çalışmalar yürütülmesi bakımından önemli bir adım olduğunu belirtirken, Hac ve Umre Hizmetlerindeki tecrübe paylaşımı için ortak projelere her zaman hazır olduğunu kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in Suudi Arabistan temaslarına Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, Hac Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergun Yücel, Cidde Din Hizmetleri Ataşe Vekili Süleyman Sarı ve Özel Kalem Müdür Yardımcısı Nurettin Çelebi de eşlik ediyor.

Kaynak: DiB

Sen Özelsin! #UmreviNisa