Yaz Sıcağında Hamileleri Ferahlatan Öneriler

Hamilesiniz, üstelik yazın en kavurucu günleri de geldi. “Bu sıcak yaz günlerini nasıl geçireceğim?” diye endişelenmeyin. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Ayşe Kara, hamileliğinin ilk ve son ayları yaz dönemine denk gelen anne adaylarına yazı rahat geçirmeleri için önerilerde bulundu.

Gebeliğin fizyolojik bir süreç olduğunun altını çizen Op. Dr. Kara, “Özellikle yaz ayları hamileliğin ilk ve son aylarını yaşayan anne adaylarını zorlar. Aşırı sıcak ve nem, birtakım sağlık sorunlarını da ortaya çıkarır. Sıcak basmaları, el ve ayak tabanlarında yanmalar, alerjik problemler, bulantı ve kusmalarda artış, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darlığı en sık rastladığımız problemlerdir. Bu dönemde anne adayının beslenmesine, giyimine, temizliğine daha çok dikkat etmesi gerekir. Yaz dönemi gebeliğin son üç ayına denk geliyorsa gebelik sıkıntıları daha fazla rahatsız edebilir. Alınan aşırı kilolar ve ödem, nefes darlığını artırabilir, hareket kabiliyetini azaltabilir. Özellikle sıcak yaz akşamlarında alınan ılık duş; uykusuzluk, sıcak basması, kramp sorununuz varsa sizi bedenen ve psikolojik olarak rahatlatacaktır.” diye konuştu.

Hamileliğinizin ilk ve son ayları yaz mevsimine rastladıysa…

• Direkt güneş altında kalmayın. Gebelikte salgılanan bazı hormonlar güneş ışınlarına karşı cildin duyarlılığını artırarak özellikle yüz ve karın bölgesinde kahverengi lekelenmelere neden olabilir.

• Güneş ışınlarının dik olduğu 11.00-15.00 saatleri arasında güneşe çıkmayın.

• Şapka ve yüksek faktörlü güneş kremi kullanın.

• Sıcak havalar nedeniyle terle kaybedilen sıvı miktarı arttığı için günde en az 2,5 litre sıvı alın. Sıvı ihtiyacını karşılamak için su, maden suyu, taze meyve suları ve ayranı tercih edin.

• Gebelikte vücut direnci düştüğü için bazı enfeksiyonlar meydana gelebilir. Özellikle genital bölgenin nemli kalması, mantar enfeksiyonu için zemin hazırlar. Bu yüzden pamuklu çamaşırları tercih edin.

• Ter emici, rahat, hafif, kolay değiştirilebilir ve yıkanabilir giysiler giyin.

• Bol bol yürüyün ve yüzün. Yüzme ile vücudun hemen hemen tüm kasları zarar görmeden çalışır ve psikolojik olarak rahatlarsınız.

• Enfeksiyon ihtimalini göz ardı etmeyip, havuz yerine denize girmeyi tercih edin.

• İlk 3 ay düşük ve son 3 ay erken doğum tehlikesi nedeni ile mümkün olduğunca uzun seyahatlerden kaçının. Uçak yolculuğu sizin için daha güvenlidir.

• Uzun süreli yolculuklarda bacak ve ayak bileklerinizde şişmeler olabilir, 2 saatte bir mola vererek kısa yürüyüşler yaparak kan dolaşımınızı uyarın.

Sen Özelsin! #GebeNisa