Yüreğimin ‘Dondurma’ Bayramı

Sevgili Darunnisa’nın Kıymetli Nisaları;

Doğrusu sizlere yazmayı özlemişim. Darunnisa, “Hanımefendilerin Evi” olduğundan ”Evimi özlemişim” demek geldi içimden :)

Geçenlerde günlük rutin market ziyaretlerinden birini yapmıştım, yastığımın altına sakladığım çikolatalarım, yorgan dolabına gizlenmiş cipsler, kalemliğimin içine doluşmuş bonibon şekerleri, cüzdanımdaki sakızlar. Bana o çocuksu mutluluğu yaşatan bu ışıltılardan hergün biraz nasipleniyordum.

Markette gezinip ‘Acaba hangisi bana iyi gelir?’ diye düşünürken aslında o an aradığımı bulamamış olmamın üzüntüsüyle birkaç ıvır zıvır alıp kasaya yöneldim. Sakin ve tatsız bir edayla sıranın bana gelmesini bekliyordum. Ta ki burnuma o koku çarpana kadar…
Evet ! O koku beni çarpmıştı adeta… Hani filmlerde olur ya; bir anda hayat donar ve bir film şeridi gibi geçmişi gözünün önüne gelir insanın. İşte öyle çocukluğum çarptı yüreğime, tatlı bir esintiyle. Markete gelen bir müşteri dondurma dolabını açmış meğer. Size de oluyor mu bilmiyorum , böyle çocuksu güzellikler geliyor mu aklınıza aniden?

Mesela ” eskimo” vardı. Meyvesuyunu bardağa doldurup, birde çay kaşığı bırakırdık. Sabaha kadar donmasını beklerdik. Çay kaşığı dondurma çubuğu niyetiyle , bardak şeklindeki buza ‘eskimo’ derdik.
Peki meybuz’ u bilir misiniz? Eskimonun küçük, naylon poşetlere yerleştirilmiş şekli…

Bakkal Murat abiyi anlatmadan geçemem… Küçücük barakadan bakkal dükkanında, dondurma dolabını bir açardı; meybuzlar, eskimolar biryana dursun, renk renk dordurmaların birbirine karışmış kokusu, sanki ahenkle dans ediyor. Kimbilir kaç dondurma yemişimdir Murat abinin bakkal defterine veresiye yazdırdığım…

Aradan koca bir kış geçince. unutmuşken dondurma kokusunu, aniden rengarenk bir kelebek müjdesiyle tüm benliğimi kuşattı dondurma mevsiminin gelişi.

Bir sevinç kapladı içimi, vanilya, çikolata, böğürtlen, çilek, fıstık, limon, karamel… Bir yanı renk cümbüşü, diğer yanı tatlı karnavalı.

Dondurma neşe demekti benim için. Dondurma bir aşk! Işıl ışıl güneş ve deniz ve dondurmadan bir ülke, parıl parıl bir lunapark…
Evet! Mevsimi gelmişti, dondurma mevsimi gelmişti. Öyle çok mutlu oldum ki, dondurma benim için tebessümüm…

Varlığın kadar gülümse işte, dondurma mevsimi geldi diye :)

Sen Özelsin! #YazarNisa