Zemzem Kremi ile Cildiniz Daha Güzel

Bin bir derde deva zemzem, kozmetik sektörünün de dikkatini çekti. Zemzemden nemlendirici el kremi üreten Ziraat Mühendisi Ertuğrul İlbay, zemzem sabunu ve şampuanı üzerinde çalıştıklarını söylüyor.

Her derde deva zemzemin içilmesi halindeki faydalarını bilmeyenimiz yok gibi. Diğer sulara göre çok daha az kükürt içeriyor. Oldukça besleyici, mideniz kazındığı anda içtiğinizde inanılmaz bir tokluk hissi oluşturuyor. İçeriğinde yoğun mineraller var. Ancak ya cilde sürülürse? Bu soru Ankaralı Ziraat Mühendisi Ertuğrul İlbay ve ekibinin de kafasına takılmış olacak ki zemzemin bilinmeyen bir kullanım alanını denediler. Zemzemden el ve yüze sürülmek üzere krem üreten İlbay, sınırlı sayıda piyasaya sürdüğü ‘Agarta’ adlı kreme ilginin yoğun olduğunu söylüyor.

İki yıl boyunca zemzemi araştırdı

Yardımcı Doçent Doktor Ertuğrul İlbay, zemzemin hikmetinden oldum olası etkilendiğini anlatıyor. Bir hadis-i şerifte “ne niyetle içilirse ona şifa olacağı” buyrulan zemzem, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) raporlarına göre dünyadaki en içilebilir ve sağlıklı sulardan biri. Ayrıca yapılan test sonuçlarına göre dünyada içinde mikroorganizma ve bakteri bulundurmayan tek su. “Zemzem suyunun içildiğinde vücuda sağladığı faydalı özelliklerinden bahsedilen sayısız kaynak bulunuyor. Böyle faydalı özellikleri olan bir suyun sadece içilmesi değil cilt için dışarıdan kullanılmasının da faydalı olacağını düşündük.” diyen İlbay’ı da zemzemi farklı alanlarda kullanma merakı sarmış. Ekibiyle birlikte iki yıl boyunca laboratuvar ortamında araştırmalara girişmiş. Zemzem kremi böylelikle ortaya çıkıvermiş.

Ünlü kozmetik markaları ‘su’dan ürünler yapıyor

Zemzem’den krem yapma fikri ülkemizde garip karşılansa da aslında dünyaca ünlü kozmetik firmaları için ‘su’dan ürün hazırlama düşüncesine pek uzak değiller. Zira dünyada mineral içeriği bakımından zengin kaynak suları, faydalı özelliklerinden yararlanılmak üzere kozmetik sektöründe özellikle krem üretiminde sıkça kullanılıyor İlbay’ın anlattığına göre. Özellikle Fransız firmaları mineralli suları krem üretiminde kullananlar arasında başı çekiyor. İlbay’ın en büyük motivasyonu da bu olmuş zemzem kremini hazırlarken. İlbay, Reishi Şampuan bünyesinde daha önce de doğal şampuan ve kremler ürettiklerinden fazla zorlanmadıklarını anlatıyor üretim aşamasında.

El ve yüz bölgesinin bakımında kullanılmak üzere geliştirilen zemzem kremin içeriğinde Kur’an-ı Kerim’de adları geçen bazı bitkilerden elde edilen yağlar da kullanılmış. Aynı safa ve kantaron yağı da bunlardan. Zemzem suyu, badem yağı, shea yağı, gliserin, E vitamini, D panthenol ve allantoin de kremin içeriğindeki diğer maddeler arasında. Bunun dışında Peygamber Efendimiz’in (sas) en beğendiği koku olan ‘öd ağacı’ esansını da koku vermesi için kullanmışlar. “Zemzeme en iyi cam şişenin yakışacağını düşünerek, İtalya’dan cam şişe getirttiklerini söylüyor İlbay. Şimdilik sadece bin adet üretilen krem tükenmek üzere olduğundan üretimine devam edilecekmiş. Fiyatıysa 39 lira. Firma yakında zemzemi farklı kozmetik ürünlerde de deneyeceğini söylüyor. Kim bilir, ileride zemzemli şampuanla saç, zemzem sabunuyla el ve yüz yıkamak mümkün olacak belki de…

Kaynak: Zaman Gazetesi | Abone olmak için tıklayınız…

Sen Özelsin! #GuzelNisa